"Czym jest handel ludźmi..." (13.12.2016r.) - Aktualności - KPP Ostrzeszów

Aktualności

"Czym jest handel ludźmi..." (13.12.2016r.)

Według artykułu 115 § 22 kodeksu karnego handlem ludźmi jest werbowanie, transport, dostarczanie, przekazywanie, przechowywanie lub przyjmowanie osoby z zastosowaniem przemocy lub groźby bezprawnej, uprowadzenia, podstępu, wprowadzenia w błąd.... Policjanci z Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Ostrzeszowie rozmawiali z uczniami klas maturalnych na temat zagrożeń, jakim jest zjawisko "handel ludźmi".

W miniony wtorek (13.12.2016r.) policjanci z Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Ostrzeszowie rozmawiali z uczniami klas maturalnych Zespołu Szkół nr 1 im. Powstańców Wlkp. na temat zjawiska jakim jest handel ludźmi.

Mundurowi zwrócili uwagę młodzieży na sposoby werbowania specjalnie wyszkolonych do tego osób, którzy oferują pracę za granicą. Także zostały przedstawione przykłady zachęcania, oferowania pracy, co później kończyło się używaniem przemocy, gróźb oraz zastraszaniem. Policjanci podkreślali, że często "szybko" oferowana przez pośredników praca okazuje się później usługą przymusową, pozyskaniem narządów, a także prostytucją lub inną formą seksualnego wykorzystania.

Funkcjonariusze wyraźnie zaznaczali, aby za wszelką cenę dopełnić wszelkich formalności z "nowym" pracodawcą, jak również dowiedzieć się o nim jak najwięcej oraz czy w innym kraju, którym chce się podjąć pracę wymagane jest pozwolenie o pracę. Funkcjonariusze podkreślali, aby pod żadnym pozorem nie oddawać paszportu oraz nie podpisywać niejasnych, niezrozumiałych umów.