"Dwie strony sieci" - prelekcje dotyczące cyberzagrożeń - Aktualności - KPP Ostrzeszów

Aktualności

"Dwie strony sieci" - prelekcje dotyczące cyberzagrożeń

W związku z nowym projektem prewencyjnym Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu dotyczącym zagrożeń w cyberprzestrzeni, pt. "Dwie strony sieci", ostrzeszowscy policjanci odbyli pierwsze prelekcje z uczniami szkół na terenie powiatu.

W  minionym tygodniu funkcjonariusze ostrzeszowskiej komendy rozpoczęli prelekcje w szkołach powiatu ostrzeszowskiego dotyczące cyberzagrożeń, pt. "Dwie strony sieci". Jako pierwsi o nowym projekcie prewencyjno-profilaktycznym usłyszeli uczniowie Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum w Mikstacie i Kobylej Górze.

Zajęcia z młodzieżą przeprowadzane są w formie lekcji multimedialnej, a jej adresatami zgodnie z założeniem projektu są uczniowie klas VI szkół podstawowych i klas I gimnazjum. Mają one na celu wskazanie niebezpieczeństw jakie wraz z rozwojem cywilizacji rozprzestrzeniają się i przybierają coraz to inne, trudno uchwytne formy, a także uświadamianie użytkowników internetu o korzystaniu z jego walorów w sposób właściwy. Inaczej mówiąc: nie zamykajmy drzwi na klucz, nie wyłączajmy telefonów, nie odłączajmy komputerów od sieci tylko po to, aby zapomnieć o świecie, do którego przywykliśmy i który jest nam potrzebny oraz z obawy przed oszustwem, wykorzystaniem, agresją, kradzieżą, lecz nauczmy się odpowiedzialnie korzystać z nowoczesnych rozwiązań.

Kampania została przygotowana przez Wielkopolską Policję, jako element projektu Obserwatorium zagrożeń dla ludzi młodych – gdzie w ramach przeprowadzonej diagnozy cyberzagrożenia zostały wskazane jako jedne z najważniejszych obszarów działań profilaktycznych. Projekt "Dwie strony sieci" wypowiada sprzeciw wobec wszelkich zagrożeń w internecie oraz sygnuje wiele innych działań podejmowanych na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa w sieci.

Logo projektu z jednej strony jasne, kolorowe, na którym widnieją krótkie hasła „tylko czat”, „tylko zdjęcie”, „tylko komentarz”, z drugiej czarno-białe połączone wymownym przekazem TYLKO UWAŻAJ! w zamierzeniu jego twórców ma być przestrogą skierowaną zarówno do potencjalnych ofiar, jak i do potencjalnych sprawców.

Wraz z inauguracją projektu "Dwie strony sieci" Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu ogłosiła konkurs na komiks i spot dotyczący zagrożeń występujących w cyberprzestrzeni oraz zapobiegania zagrożeniom występującym w sieci Internet, do udziału w którym serdecznie zapraszamy uczniów szkół podstawowych (klasa VI) i gimnazjalnych (klasa I). Szczegółowe informacje o konkursie zostały przekazane do dyrekcji szkół na terenie powiatu ostrzeszowskiego.

Dodatkowych informacji udziela mł. asp. Magdalena Hańdziuk - profilaktyk społeczny KPP w Ostrzeszowie, tel. 62 732 42 30.