Jak zadbać o światła w naszych pojazdach - Aktualności - KPP Ostrzeszów

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Jak zadbać o światła w naszych pojazdach

Data publikacji 30.11.2017

W ramach II edycji ogólnopolskiej kampanii "Twoje światła - twoje bezpieczeństwo", trwającej w okresie od 28 listopada do 17 grudnia br., przedstawiamy w jaki sposób należy zadbać o oświetlenie w naszych pojazdach.

1. Lampy powinny być sprawne i czyste

Wszystkie lampy oczyszczamy kiedy się zabrudzą, na przykład z powodu opadów atmosferycznych. Łatwo zorientować się kiedy światła są zabrudzone patrząc na szyby samochodu. Jeśli sztba samochodu, poza obszarem oczyszczanym wycieraczkami, jest zabrudzona, to światła na pewno też. Lampy, które są zakurzone w środku, też należy oczyścić, a jeśli oczyszczenie lampy  jest niemożliwe to znaczy, że trzeba je wymienić.

2. Wszystkie żarówki powinny się świecić

Jeśli żarówka się nie świeci bezwzględnie trzeba ją wymienić. Najlepiej wymieniać żarówki parami, bowiem jeśli jednasię przepali z dużym prawdopodobieństwem druga wkrótce też będzie niesprawna. Jeżeli mamy lampy z diodami LED, uszkodzenie choćby jednej diody oznacza awarię i taką lampę także należy wymienić. Zakładanie nielegalnych zamiennikówżarówek halogenowych np. ksenonowych, nie poprawia widoczności na drodze. Ponadto zamienniki często znacznie bardziej oślepiają innych kierowców.

3. W samochodzie warto mieć komplet żarówek zapasowych

Żarówki muszą być zgodne ze specyfikacją producenta samochodu i posiadać homologację. Użytkownik samochodu powinien zainteresować się jak mozna wymienić żarówki za pomocą fabrycznego zestawu narzędzi samochodu.

4. Światła reflektorów powinny być prawidłowo ustawione

Należy to sprawdzić w warsztacie samochodowym lub stacji kontroli pojazdów po każdej wymianie żarówki reflektora, a także po każdej naprawie mechanicznej mogącej mieć wpływ na ustawienie świateł (np. zawieszenia, naprawy blacharskiej po kolizjach) oraz okresowo sprawdzać. Jeżeli świateł nie można prawidłowo ustawić, bo uszkodzone są pokrętła regulacyjne, to usterkę pokręteł trzeba naprawić.

5. Ustawiamy korektor poziomowania odpowiednio do obciążenia pojazdu.

Warto sprawdzić w instrukcji obsługi samochodu lub spytać w serwisie jak należy ustawić korektor poziomowania świateł w zależności od tego, ile osób siedzi na siedzeniach z tyłu lub z przodu oraz od ilości bagażu. Problem ten nie dotyczy samochodów fabrycznie wyposażonych w automatyczne urządzenie poziomujące reflektory oraz pojazdów z automatycznym zawieszeniem.

6. Zasięg widoczności w nocy może być znacznie ograniczony - nawet do 20 metrów

Bezpieczna prędkość pozwalająca na dostrzeżenie w porę przeszkody lub pieszego może wówczas wynosić zaledwie 30-40 km/h. Dlatego należy zawsze dostosować prędkość do własnego postrzegania. W nocy, używając świateł mijania, wyprzedzamy tylko wtedy, gdy widzimy wystarczająco daleko.

7. Nie należy instalować i włączać podczas jazdy żadnych dodatkowych świateł oprócz tych, w które pojazd został fabrycznie wyposażony

Wyjątek stanowią światła ściśle określone przepisami np. światła do jazdy dziennej, światła przeciwmgłowe, przednie, dodatkowe odblaski. Wszystkie światła muszą posiadać homologację. Światła zainstalowane dodatkowo trzeba zweryfikować w stacji kontroli pojazdów.

 

źródło: Instytut Transportu Samochodowego