Spotkania z seniorami w ramach obchodów Dnia Babci i Dziadka - Aktualności - KPP Ostrzeszów

Aktualności

Spotkania z seniorami w ramach obchodów Dnia Babci i Dziadka

Data publikacji 05.02.2018

Podczas odbywających się obchodów Dnia Babci i Dziadka funkcjonariusze ostrzeszowskiej komendy przestrzegali seniorów przed nową metodą działania oszustów na tzw. "policjantkę".

W okresie od 26 stycznia do 02 lutego br. funkcjonariusze Wydziału Prewencji ostrzeszowskiej komendy, korzystając z obchodów Dnia Babci i Dziadka, przestrzegali seniorów oraz osoby uczestniczące w spotkaniach przed nową medotą działania oszustów na tzw. "policjantkę". Słuchaczom wyjaśniono w jaki sposób sprawcy przestępstw podszywają się pod funkcjonariuszy posługując się m. in. fałszywymi legitymacjami, będąc umundurowanymi policjantami lub podając się za funkcjonariuszy wydziału kryminalnego, jakie podają powody swojej wizyty bądź w jaki sposób próbują dostać się do mieszkań swoich potencjalnych ofiar.  

Uczestnikom spotkania przybliżono w jaki sposób można sprawdzić tożsamość policjanta oraz że każdy funkcjonariusz ma obowiązek udostępnienia osobie, wobec której podejmuje czynności służbowe, swoich danych w postaci imienia i nazwiska, stopnia służbowego, a nawet numeru idetyfikacyjnego przypisanego indywidualnie do policjanta. Podczas wizyty osoby podającej się za funkcjonariusza, możemy skontaktować się z najbliższą komendą policji pod numerem 997 celem weryfikacji, czy osoba jest tym za kogo się podaje oraz czy cel jej wizyty jest prawdziwy. Zwrócono także uwagę, że w przypadku wątpliwości i niewpuszczenia takiej osoby do swojego mieszkania, nie poniesiemy z tego tytułu żadnej odpowiedzialności prawnej. Funkcjonariusze mogą również pozostawić wezwanie do stawiennictwa w jednostce policji, podając numer sprawy.

Komenda Powiatowa Policji w Ostrzeszowie dziękuje dyrekcji Przedszkola nr 5 "Słoneczny zakątek" w Ostrzeszowie za możliwość przeprowadzenia spotkań z seniorami w ramach uroczystości odbywających się w placówce.

 

Autor: Magdalena Hańdziuk