Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Chciał odjechać z miejsca zdarzenia i nie stosował się do poleceń wydawanych przez policjantów

Data publikacji 14.10.2018

W dniu 10 października 2018r około godziny 17:45 otrzymano zgłoszenie o tym, że na ul. Grabowskiej w Ostrzeszowie znajduje się kierujący pojazdem, który prawdopodobnie jest nietrzeźwy.

Na miejscu tj. w Ostrzeszowie na ul. Grabowskiej, funkcjonariusze Zespołu Patrolowo Interewencyjnego z Ostrzeszowa ustalili, że kierujący pojazdem m-ki Skoda Rapid - mężczyzna lat 64, mieszkaniec powiatu ostrzeszowskiego podczas manewru omijania uderzył w pojazd m-ki Opel Vivaro - kierowanego przez mężczyznę lat 68, mieszkańca powiatu kępińskiego, czym doprowadził do kolizji.

W trakcie podejmowania interwencji kierujący Skodą zamknął się wewnątrz swojego pojazdu, miał odpalony silnik i nie reagował na żadne polecenia, jak relacjonują funkcjonariusze ZPI wyglądał na osobę, która traci przytomność i nie było z nim kontaktu. Następnie mężczyzna pomimo swoich spowolnionych ruchów próbował odjechać tj. zmienił bieg i wcisnął pedał gazu, gdzie funkcjonariusz w celu uniemożliwienia odjazdu z miejsca zdarzenia sprawcy użył tonfy służbowej i wybił boczną szybę pojazdu od strony pasażera, po czym dokonano jego zatrzymania.

Interweniujący funkcjonariusze oraz w/w nie doznali żadnych obrażeń . Sprawcę zdarzenia przebadano na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu i jak się następnie okazało jego zachowanie było spowodowane stanem upojenia alkoholowego, gdyż jego wynik osiągnął przeszło 3 promile a dokładnie 1,46 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. Dodatkowo pobrano od mężczyzny krew do badań.

Przesłuchano świadków zdarzenia, na miejscu zdarzenia wykonano czynności procesowe. Mężczyzna po zakończonych czynnościach w Komendzie Powiatowej Policji w Ostrzeszowie, decyzją Prokuratora Prokuratury Rejonowej w Ostrzeszowie został zwolniony.

W konsekwencji odpowie on za czyn z art. 178a § 1 KK tj. kierowanie pojazdem mechanicznym w ruchu lądowym będąc w stanie nietrzeźwości , grozi mu kara grzywny,kara ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2.

Z ustaleń poczynionych na miejscu wynika, że kierujący Skodą tuż przed zdarzeniem wyprzedzał na podwójnej ciągłej czym popełnił wykroczenie a następnie chcąc zjechać z powrotem na swój pas ruchu nieprawidłowo ocenił odległości między pojazdami i doszło do zderzenia z wspomnianym wyżej Oplem, gdzie tym samym dopuścił się on czynu z art. 86 par 2 KW tj. spowodował zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu.

Postępowanie jest w toku, prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Ostrzeszowie.

 

autor: Agnieszka Szołdra