Aktualności

Naruszenie nietykalności, zmuszanie do zaniechania czynności służbowych interweniujących funkcjonariuszy oraz uszkodzenie mienia

Data publikacji 06.11.2018

Takie zachowanie przejawił minionej nocy 52 letni mężczyzna, mieszkaniec powiatu ostrzeszowskiego, który za swoje zachowanie został zatrzymany i obecnie przebywa w PDOZ KPP Ostrzeszów.

W dniu 05 listopada o godzinie 22:31 Dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Ostrzeszowie, otrzymał zgłoszenie od zdenerwowanego mieszkańca powiatu ostrzeszowskiego o tym, że przebywa on w swoim miejscu zamieszkania a jego sąsiad z którym jest w konflikcie wszedł na teren jego posesji i posiadając drabinę przeciął przewód kamery posiadanego przez zgłaszającego monitoringu. Następnie ze swojej posesji obrzucił samochód zgłaszającego kamieniami.

Na miejscu funkcjonariusze ustalili, że doszło do uszkodzenia mienia należącego do zgłaszającego tj. przecięty przewód kamery monitoringu oraz uszkodzenia pojazdu m-ki Opel Vectra poprzez wybicie przedniej szyby,wgniecenia pokrywy silnika i lewego błotnika, przedniego zderzaka – powodując straty łącznej wysokości co najmniej na 800 zł.

Obecność interweniujących funkcjonariuszy nie spowodowała, żeby sprawca uspokoił się i zechciał podjąć rozmowę celem wyjaśnienia zaistniałej sytuacji. Mężczyzna ten naruszył nietykalność cielesną Policjantów obrzucając również i ich kamieniami, trafiając w plecy i bark. W chwili zatrzymania w pomieszczeniu kotłowni rzucił on w stronę funkcjonariuszy pieńkiem drzewa trafiając w ich nogi. Podczas transportowania sprawcy do KPP Ostrzeszów a następnie osadzania w policyjnym areszcie mężczyzna nerwowo i agresywne zachował się przez kolejnych kilka godzin. Był on pod działaniem alkoholu co dodatkowo utrudniało kontakt oraz współpracę.

W wyniku działania sprawcy, funkcjonariusze nie doznali obrażeń ciała. Sprawca zatrzymany i osadzony w PDOZ KPP Ostrzeszów do dyspozycji Prokuratora Prokuratury Rejonowej w Ostrzeszowie w stosunku do którego w dniu jutrzejszym tj. 07 listopada zostaną podjęte dalsze decyzje.

Za uszkodzenie mienia sąd może orzec obowiązek zapłaty równowartości wyrządzonej szkody lub obowiązek przywrócenia do stanu poprzedniego. Opisany powyżej czyn uszkodzenia mienia w tej sytuacji jest przestępstwem określonym w art. 288§1KK zagrożony karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Sposób w jaki zachował się sprawca kwalifikowany jest jako wymuszanie na funkcjonariuszu publicznym zaniechania czynności. Przestępstwo to jest zagrożone karą do 3 lat pozbawienia wolności.

Naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariusza art. 222§1 KK, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3

 

autor: Agnieszka Szołdra