Bez wymaganych dokumentów CITES - Aktualności - KPP Ostrzeszów

Aktualności

Bez wymaganych dokumentów CITES

Data publikacji 22.10.2019

Do Sądu Rejonowego w Ostrzeszowie trafił akt oskarżenia przeciwko 27-latkowi, który w swoim miejscu zamieszkania posiadał i oferował do sprzedaży pająki - ptaszniki kędzierzawe oraz skorpiona wbrew przepisom prawa Unii Europejskiej dotyczącej ochrony gatunków dziko żyjących zwierząt.

Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Ostrzeszowie od miesiąca marca br. prowadzili dochodzenie w sprawie posiadania bez wymaganych dokumentów CITES zwierząt dziko żyjących, tj. pająki - ptaszniki kędzierzawe oraz skorpiona.

Jak ustalili kryminalni, 27-letni mieszkaniec gminy Ostrzeszowa w 2018 roku nabył ponad 100 sztuk pajaków rodzaju Brachyplema oraz skorpiona z rodzaju Pandinus, które do marca 2019 roku przetrzymywał w swoim miejscu zamieszkania. Ponadto 27-latek za pośrednictwem portali internetowych oferował pająki do sprzedaży, oczywiście cała hodowla była nielegalna - powołany biegły stwerdził, że na posiadanie tych zwierząt wymagane jest zezwolenie. 

W ostatnich dniach września 2019r. do Sądu Rejonowego w Ostrzeszowie przeciwko 27-latkowi trafił akt oskarżenia dotyczący naruszenia przepisów prawa Unii Europejskiej - ochrony gatunków dziko żyjących zwierząt.

  • Na zdjęciu widać wylinki ptasznika kędzierzawego, które umieszczone są w plastikowych pojemnikach
    Wylinki ptasznika kędzierzawego