Nie daj zimie zasłonić swoich oczu - Aktualności - KPP Ostrzeszów

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Nie daj zimie zasłonić swoich oczu

Data publikacji 25.02.2011

odsniezanieOstrzeszowscy policjanci z Wydziały Ruchu Drogowego w dniach od 28 stycznia do połowy lutego 2011r. zorganizowali akcję pod nazwą „nie daj zimie zasłonić twoich oczu”! Policjanci podczas prowadzonych kontroli wręczali kierującym pojazdami skrobaczki i ulotki z informacją o negatywnych następstwach związanych z oszroniona szybą. Akcja została zorganizowana przy współpracy Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Kaliszu, który sfinansował skrobaczki oraz ulotki.

W okresie zimowym często obserwujemy zatrważający widok jadącego samochodu z oszronionymi szybami, w których kierujący wydrapali sobie mała szczelinkę pozwalającą mu niedostatecznie obserwować jezdnię nie dając pełnego widoku na sytuację na drodze. Przy występujących często trudnych warunkach atmosferycznych, powoduje to, że kierujący takim pojazdem dopiero w ostatniej chwili może dostrzec występujące na drodze zagrożenie, co uniemożliwi mu podjęcie jakiejkolwiek reakcji.

Zanim ruszymy z miejsca, powinniśmy usunąć śnieg z karoserii samochodu. Pozostawiona gruba warstwa białego puchu na dachu, miejsce silnika i pokrywie bagażnika podczas jazdy może zsunąć się na szyby i pozostawić kierowcę bez widoczności. Topniejący śnieg na rozgrzanej masce może także zsunąć się na światła lub jezdnię, lub na pojazd jadący za nami co powoduje, że kierujący tym pojazdem może stracić panowanie nad kierowanym samochodem! Ostatnim elementem poprawy bezpieczeństwa jest oczyszczenie wszystkich lamp i kierunkowskazów. Oszroniony reflektor daje znacznie słabsze światło, co znaczenie ogranicza widoczność na drodze. A kierunkowskazy i światła stopu służą do „komunikacji” z innymi uczestnikami ruchu przez co ich zaśnieżenie powoduje wzrost zagrożenia na drodze. Pamiętajmy, że kierując pojazdem jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za siebie!. Oczyść przed rozpoczęciem jazdy wszystkie szyby i lampy w pojeździe oraz cały pojazd.!!! Widząc jeździsz bezpieczniej!!!

 

odsniezanie