Zatrzymani sprawcy - Aktualności - KPP Ostrzeszów

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymani sprawcy

Data publikacji 18.11.2013

blachaPolicjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Ostrzeszowie zatrzymali 3 mieszkańców Ostrzeszowa w związku z kradzieżami oraz włamaniami do domów.

W dniu 12 listopada 2013 roku po godz. 8.00 Komenda Powiatowa Policji w Ostrzeszowie została powiadomiona przez mieszkańca Ostrzeszowa o fakcie dewastacji w nocy z 11/12 listopada 2013 roku pomnika "Golgota Wschodu" znajdującego się w Ostrzeszowie przy kościele farnym. Ustalono, że sprawca po otwarciu szklanej kopuły zabrał z jej wnętrza urnę z ziemią katyńską.. 

Ponadto tego samego dnia tutejsza komenda Policji została powiadomiona o fakcie kradzieży figurki Jezusa Chrystusa zamocowanej na krzyżu znajdującym się w centralnej części cmentarza ewangelickiego w Ostrzeszowie. W trakcie prowadzonych czynnosci ujawniono, że dokonano również kradzieży krzyża z jednego z grobów na tym cmentarzu.

Ustalono również, iż w ten sam sposób dokonano dewastacji co najmniej kilku grobów na cmentarzu komunalnym w Ostrzeszowie przy ul. Kościuszki.

W wyniku podjętych i przeprowadzonych czynnosci dokonano oględzin wszystkich ujawnionych miejsc wandalizmu zabezpieczając liczne ślady pozostawione przez sprawców.

W dniu 13 listopada w jednym z miejscowych punktów złomu ujawniono i zabezpieczono dwa mosiężne wazony, które najprawdopodobniej skradziono z grobów. Ustalono osobę, która je sprzedała, a następnie dokonano przeszukania w miejscu jej zamieszkania. W efekcie powyższego ujawniono i zabezpieczono fragment pomnika, który jak ustalono został przyniesiony na teren posesji w nocy z 11/12 listopada. Ponadto zabezpieczono przedmiot pochodzący z kradzieży z włamaniem do piwnicy w bloku nr 18 na Osiedlu Zamkowym w Ostrzeszowie. Zdarzenie to zaistniało w weekend 1-3 listopada i w sprawie tej prowadzone było już wcześniej dochodzenie.

Wobec powyższego zatrzymano do wyjaśnienia dwóch mężczyzn zam. Ostrzeszów.  W efekcie dalszych czynności ustalono, że z wymienionymi współdziałał jeszcze z jednym mężczyzną gm, Ostrzeszów. Dokonano przeszukania aktualnego jego miejsca pobytu ujawniając między innymi szlifierkę stołową pochodzącą z kradzieży z włamaniem do innej piwnicy na Os. Zamkowym zaistniałym również pomiędzy 1-3 listopada - w tej sprawie również toczy się wcześniej wszczęte postępowanie, oraz telewizor plazmowy marki LG 27 cali, skradziony w trakcie  włamania do domu jednorodzinnego w Ostrzeszowie na ul. Piastowskiej. Zgłoszenie w sprawie tego włamania policjanci przyjęli w dniu 10 listopada 2013 r. W chwili obecnej trwają intensywne czynności zmierzające do zatrzymania jeszcze jednego mieszkańca miasta.

W wyniku przesłuchania świadków uzyskano pośrednie dowody, z których wynika, że trójka wymienionych osób ma bezpośredni związek z zaistniałymi przypadkami dewastacji grobów i pomnika "Golgota Wschodu". 

Nadmienić należy, że od około 10 lat w Ostrzeszowie nie było przypadków tego rodzaju wandalizmu. Stwierdzenie tylu jego przypadków w ciągu jednej nocy sugeruje, że dokonał ich ten sam sprawca lub sprawcy.

Jednocześnie w śmietniku plebanii kościoła farnego odnaleziono kilkanaście Krzyży i figurek skradzionych z cmentarza, które zostały zabezpieczone do dalszych czynności. Pokrzywdzonych prosimy o kontakt z Komendą Powiatową Policji w Ostrzeszowie.

 

img_8018