DEBATA SPOŁECZNA (19.03.2014r.) - Aktualności - KPP Ostrzeszów

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

DEBATA SPOŁECZNA (19.03.2014r.)

Data publikacji 20.03.2014

dsc_0352W dniu 19 marca 2014 roku w Ostrzeszowie w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego odbyła się debata społeczna zorganizowana przez Komendanta Powiatowego Policji w Ostrzeszowie. Spotkanie adresowane było dla starszych mieszkańców powiatu ostrzeszowskiego w związku z nasilającymi się oszustwami przy pomocy różnych metod, a szczególnie metodą na tak zwanego "wnuczka".

To już kolejne takie spotkanie z mieszkańcami powiatu ostrzeszowskiego zorganizowane przez Komendanta Powiatowego Policji w Ostrzeszowie młodszego inspektora Dariusza Bieńka. W debacie uczestniczyli również Starosta Ostrzeszowski Lech Janicki oraz Burmistrz Miasta i Gminy w Ostrzeszowie.

Debata była przeznaczona dla seniorów w związku z nasilającymi się atakami oszustów właśnie na tą grupę osób. Niestety oszuści w obecnej rzeczywistości wykorzystują coraz to nowsze metody aby wyłudzić pieniądze od starszych ludzi. Na zaproszenie do debaty odpowiedziało co prawda tylko 25 osób, ale Komendant szczegółowo przedstawił oraz omówił sposoby działania oszustów jakie w przeciągu 6 lat odnotowała Policja.

Uczestnicy debaty byli bardzo aktywni i chętnie włączali się do rozmowy. Przytoczyli różne przypadki osobiste oraz usłyszane działania osób, które chciały wyłudzić pieniądze. Dotyczyło to podpisania niejasnej umowy, czy też zakupu drogich, a właściwie nieużytecznych artykułów. Także przytoczone były przypadki obcych osób, które odwiedzały mieszkania na osiedlach pod pretekstem kontroli gazu, bądź energii.

Wskazane przykłady oznaczały, że oszuści są aktywni, tym samym w odpowiedzi Komendant podczas debaty przedstawił również sposoby, jak nie stać się ofiarą tych osób. Także mocno zaakcentował aby zapamiętać wszystkie szczegóły, co pomoże w szybszej identyfikacji sprawcy-oszusta.

Podczas dyskusji policjanci usłyszeli też wiele ciepłych słów na temat dobrze wykonywanej przez nich pracy. Uczestnicy wypowiadali się, że mundurowi coraz częściej widoczni są w miejscach wskazanych jako niebezpieczne, w spotkaniach dzielnic na bieżąco uczestniczą dzielnicowi oraz mają bezpośredni kontakt z mieszkańcami - częstsze patrole w rejonie osiedli mieszkaniowych, bezpośredni kontakt z dzielnicowym, to postulaty, które wynikały z poprzednich debat społecznych.

Policjanci w czasie debaty przeprowadzili również jedno małe doświadczenie. Zadanie miało na celu uświadomienie uczestnikom spotkania jak bardzo ważny jest świadek zdarzenia oraz jego rola w prowadzonym postępowaniu. Podczas trwania debaty, na salę weszła osoba, zabrała czarną teczkę i wyszła z sali.

Na zakończenie spotkania Komendant Powiatowy Policji mł.insp. Dariusz Bieniek uczestnikom zadał pytanie, czy zauważyli osobę, która weszła podczas spotkania, jak wyglądała oraz co zrobiła. Odpowiedzi były różne, jednak zadanie miało na celu przypomnienie, że bardzo ważne jest zapamiętanie jak najwięcej szczegółów, które pomogą w dalszym postępowaniu już przez Policje.


Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom przybyłym na debatę za uczestnictwo i aktywność podczas spotkania.

dsc_0384dsc_0391dsc_0333dsc_0352dsc_0332dsc_0388dsc_0338dsc_0379dsc_0336dsc_0363dsc_0331dsc_0385dsc_0357dsc_0340dsc_0367dsc_0393dsc_0350dsc_0376dsc_0337dsc_0359dsc_0343