Podsumowanie akcji "Znicz 2014" - Aktualności - KPP Ostrzeszów

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Podsumowanie akcji "Znicz 2014"

Data publikacji 07.11.2014

sdc10579W dniach od 31 października do godziny 14.00 dnia 03 listopada 2014 r. w związku z obchodami Święta Zmarłych policjanci Komendy Powiatowej Policji w Ostrzeszowie przeprowadzili wzmożone działania pod kryptonimem ZNICZ 2014.

Głównym celem prowadzonych działań było zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom ruchu drogowego ze względu na wzrastających w tych dniach znacząco ruch na drogach. W tym celu na drogę skierowano wszystkich funkcjonariuszy Wydziału Ruchu Drogowego, w tym również policjantów, którzy na co dzień pełnią służbę za biurkiem. Działania policjantów w tym czasie ukierunkowane były na ujawnianie wszelkich negatywnych zachowań na drodze, które mogłyby przyczynić się do powstania zdarzeń drogowych w tym przede wszystkim jazdę z nadmierną prędkością, eliminację z ruchu nietrzeźwych kierujących pojazdami, egzekwowanie przepisów dotyczących obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa i urządzeń bezpieczeństwa do przewozu dzieci. Ponadto policjanci zwracali również szczególną uwagę na ułatwianie jazdy pojazdów w miejscach tworzących się utrudnień w ruchu poprzez podjęcie ręcznej regulacji ruchem. Podjęte czynności sprawiły, że w okresie Święta Zmarłych odnotowano tylko 1 wypadek drogowy, w którym ranne zostały 3 osoby. Kierujący samochodem osobowym marki Audi A4 nie zachował należytej ostrożności podczas podjętego manewru wyprzedzania ciągu pojazdów w wyniku czego zderzył się czołowo z samochodem marki Volkswagen Passat. Sprawcy wypadku za rażące naruszenie przepisów ruchu drogowego zatrzymano prawo jazdy. Ponadto w okresie świątecznym odnotowano 3 kolizje drogowe. Negatywnym efektem świąt była również duża ilość zatrzymanych kierujących, którzy prowadzili pojazdy po uprzednim użyciu alkoholu. W tym okresie pomimo apeli Policji zatrzymano aż 4 nietrzeźwych kierujących pojazdami mechanicznymi, 3 nietrzeźwych kierujących rowerami, 2 kierujących pojazdami mechanicznymi po spożyciu alkoholu i 1 kierującego rowerem po spożyciu alkoholu.

Działania Policji ukierunkowane były również na zapewnienie bezpieczeństwa w rejonach cmentarzy a także w rejonach osiedli mieszkaniowych i domów jednorodzinnych. Wyjazdy osób na święta mogły stanowić doskonałą okazję do włamania się do ich domów. W celu przeciwdziałania tego typu przestępstwom służby patrolowe skierowane były do pełnienia aktywnej służby w miejscach zagrożonych czego efektem był brak tego typu zdarzeń kryminalnych na terenie powiatu.

Policjanci w trakcie swojej służby zwracali również uwagę na rejony przycmentarne zapobiegając w ten sposób kradzieżom kwiatów, wieńców z grobów. Sprawdzano również osoby handlujące artykułami związanymi ze Świętem Zmarłych ujawniając 1 osobę handlującą bez zezwolenia, którą za to wykroczenie ukarano mandatem karnym.

W trakcie służby ze względu na niskie temperatury policjanci dokonywali również sprawdzeń miejsc nocowania osób bezdomnych oraz miejsc gdzie przebywać mogły osoby w stanie upojenia alkoholowego. W tym okresie ujawniono aż 3 takie osoby, z których jedną przetransportowano do szpitala a 2 przewieziono do ich miejsca zamieszkania.

Można więc podsumować zakończony już okres Święta Zmarłych jako czas bezpieczny do czego przyczyniły się m.inn. działania naszych funkcjonariuszy.