Poniedziałkowi nietrzeźwi (14.09.2015r.) - Aktualności - KPP Ostrzeszów

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Poniedziałkowi nietrzeźwi (14.09.2015r.)

Data publikacji 15.09.2015

alkomat_2W poniedziałek (14.09.2015r.) policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Ostrzeszowie zatrzymali 5 osób, które kierowały pojazdami po alkoholu oraz 1 osobę, która kierowała pod wpływem narkotyku. Ponadto jeden ze sprawców prowadził samochód wbrew orzeczonemu zakazowi przez Sąd kierowania pojazdami.   

1. Tuż przed godziną 6:00 w Ostrzeszowie przy ul. Piastowskiej, policjanci z drogówki do kontroli drogowej zatrzymali 33-letniego mężczyznę (mieszkaniec gm. Ostrzeszów) kierującego samochodem osobowym marki renault laguna. W wyniku podjętych czynności funkcjonariusze ujawnili, że mężczyzna kierował samochodem pod wpływem alkoholu. Przeprowadzone badanie wykazało pół promila. Sprawcy mundurowi zatrzymali uprawnienia do kierowania, o dalszym jego losie zdecyduje Sąd. 

2. Po godzinie 8:00 w Ostrzeszowie przy ul. Grabowskiej, mundurowi do kontroli drogowej zatrzymali kobietę (mieszkankę Ostrzeszowa) kierującą samochodem osobowym marki bmw X3. Kontrola wykazała, że kobieta wsiadła za kółko po alkoholu, przeprowadzone badanie przedstawiło stan po użyciu alkoholu. Policjanci sprawczyni wykroczenia zatrzymali prawo jazdy oraz uniemożliwili jej dalszą jazdę.

W tych dwóch sprawach trwają czynności wyjaśniające, policjanci wobec sprawców skierują wnioski o ukaranie do Sadu Rejonowego.

Jeśli stężenie alkoholu we krwi zawiera się między 0,2 i 0,5 promila (bądź od 0,1 do 0,25 mg w 1 dm wydychanego powietrza) to jest to stan po spożyciu alkoholu.

Kto w takim stanie kieruje pojazdem, popełnia wykroczenie zagrożone karę aresztu, grzywną do 5000 zł i czasowym zatrzymaniem prawa jazdy. Sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych w miesiącach lub latach, na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

Jeśli okres zakazu trwał dłużej niż 1 rok przed zwrotem dokumentu uprawniającego do prowadzenia pojazdów mechanicznych osoba taka musi przejść kontrolne sprawdzenie kwalifikacji przystępując do stosownego egzaminu w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego.

3. Po godzinie 10:00 w miejscowości Rybin, policjanci do kontroli drogowej zatrzymali 53-letniego mężczyznę (mieszkaniec gm. Kobyla Góra) kierującego ciągnikiem rolniczym marki ursus. Policjanci podczas czynności ujawnili, że mężczyzna był pod wpływem alkoholu, przeprowadzone badanie wykazało ponad pół promila alkoholu. Funkcjonariusze sprawcy uniemożliwili dalszą jazdę. 

4. W miejscowości Szklarka Myślniewska po godzinie 12:00 policjanci zatrzymali do kontroli drogowej 53-letniego mężczyznę (mieszkaniec gm. Ostrzeszowa) kierującego samochodem opel vectra. Podczas czynności mundurowi od 53-latka wyczuli wyraźną woń alkoholu, przeprowadzone badanie wykazało ponad dwa promile alkoholu. Ponadto okazało się, że sprawca poruszał się samochodem wbrew orzeczonemu wobec niego zakazowi kierowania pojazdami. W tym przypadku sprawca odpowie za dwa przestępstwa.

5. Po godzinie 18:00 w miejscowości Kraszewice przy ul. Kaliskiej policjanci do kontroli drogowej zatrzymali 39-letniego mężczyznę (mieszkaniec gm. Kraszewice) kierującego samochodem osobowym marki fiat seicento. Kontrola wykazał, że 39-latek był nietrzeźwy. Badanie wykazało ponad dwa promile alkoholu. W tym przypadku również policjanci sprawcy uniemożliwili dalszą jazdę. 

Stan nietrzeźwości w rozumieniu kodeksu karnego zachodzi, gdy:

  • zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość lub
  • zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.

Podstawę odpowiedzialności za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości stanowi art. 178a kk.
Art. 178a.

§1. Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§2. Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi na drodze publicznej lub w strefie zamieszkania inny pojazd niż określony w §1, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości sąd może orzec karę grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2.

Oprócz tego sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych lub pojazdów mechanicznych określonego rodzaju na okres od 1 roku do lat 10. Jeśli kierując pojazdem w stanie nietrzeźwości sprawca spowodował wypadek w którym są zabici lub ranni sąd może orzec dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

6. W miejscowości Bierzów, po godzinie 20:00 policjanci do kontroli drogowej zatrzymali 27-letniego mieszkańca gm. Ostrzeszowa. Mężczyzna kierował samochodem osobowym marki seat toledo. W wyniku podjętych czynności funkcjonariusze ujawnili, że mężczyzna kierował pod wpływem środka odurzającego, tj. marihuany. Od kierującego pobrano również krew do badania. Policjanci prowadzą dalsze czynności w tej sprawie.