Obywatel Ukrainy kierował pojazdem w stanie nietrzeźwości - Nietrzeźwi na drogach - KPP Ostrzeszów

Nietrzeźwi na drogach

Obywatel Ukrainy kierował pojazdem w stanie nietrzeźwości

W minioną sobotę dzielnicowi z Komisariatu Policji w Grabowie nad Prosną zatrzymali obywatela Ukrainy, który kierował pojazdem w stanie nietrzeźwości.

W dniu 02.12.2017 roku o godzinie 02:20 dyżurny ostrzeszowskiej komendy otrzymał zgłoszenie od kierującego pojazdem poruszającego się w kierunku miejscowości Bukownica o pojeździe marki Opel Corsa, którego tor jazdy może wskazywać na fakt kierowania nim przez osobę pod wpływem alkoholu.

Skierowani w miejsce zgłoszenia policjanci z Komisariatu Policji w Grabowie nad Prosną zatrzymali do kontroli drogowej wskazany pojazd. Okazało się, że kierujący nim 30-letni obywatel Ukrainy znajdował się w stanie nietrzeźwości, tj. 0,73 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu.

Mężczyzna zoistał zatrzymany i osadzony w PDOZ Komendy Powiatowej Policji w Ostrzeszowie do dyspozycji prokuratora.

Sprawcy przestępstwa przedstawiono zarzut z art. 178a § 1 kodeksu karnego, za który grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Wobec takich kierujących Sąd orzeka również zakaz prowadzenia pojazdów.

Ponadto każda osoba kierująca pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości (po raz pierwszy) zobowiązana jest do zapłaty świadczenia w kwocie co najmniej 5 tysięcy złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej. W przypadku popełnienia przedmiotowego przestępstwa po raz kolejny świadczenie to stanowi kwotę co najmniej 10 tysięcy złotych.

 

Autor: Magdalena Hańdziuk