Bezpieczny Senior - KPP Ostrzeszów

Bezpieczny Senior

Bezpieczny Senior

Zapobiegając przestępstwom, wykroczeniom popełnianych na osobach starszych oraz dbanie o ich bezpieczeństwo, to jedno z priorytetowych zadań policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Ostrzeszowie.

Niestety seniorzy łatwo mogą stać się ofiarami oszustów oraz„naciągaczy”. Osoby starsze, które czując się osamotnione bardzo często chcąnawiązać z kimkolwiek kontakt. Podczas rozmowy senior opowiada o swoich „bolączkach”.Bardzo często oszuści stają się jedynymi słuchaczami, którzy swoją osobąwzbudzają ufności, a wraz z tym brak czujności osoby starszej. Finał przeważniekończy się oszustwem, wyłudzeniem, kradzieżą, bądź kupnem drogiegonieprzydatnego przedmiotu.  

Dlatego, aby ograniczyć liczbę tego typu zdarzeń orazzapobiec podobnym przypadkom, przypominamy o kilku podstawowych zasadach, którepomogą w walce z oszustami:

SENIORZE PAMIÊTAJ:

 • nie noś dużej kwoty pieniędzy przy sobie bez potrzeby,
 • jeżeli chcesz wypłacić gotówkę lub dokonać innej transakcji bankowej, poproś zaufaną osobę aby Tobie w tym pomogła
 • warto pamiętać swój numeru PIN do karty bankomatowej, nigdy nie zapisuj tego numeru na karteczce, a już w ogóle nie przechowuj numeru PIN obok karty bankomatowej,
 • nie pożyczaj pieniędzy osobom, których znasz tylko z widzenia, natychmiast skontaktuj się z POLICJ¡ pod nr 997, gdy ktoś prosi Cię o przekazanie pieniędzy obcej osobie
 • gdy przebywasz w zatłoczonych miejscach, np. w autobusie, w sklepie, na targu trzymaj torbę przed sobą, zawsze zapiętą,
 • przebywając w szpitalu, wartościowe rzeczy zdawaj do depozytu,
 • gdziekolwiek jesteś, np. w parku, na cmentarzu, w sklepie NIGDY nie zostawiaj toreb lub siatek z pieniędzmi i dokumentami bez nadzoru - nawet na chwilę,
 • wychodząc na zakupy miej przygotowane drobne pieniądze, tak aby nie wyjmować za każdym razem portfela.


GDY JESTEŚ W DOMU

 • nie wpuszczaj nieznajomych do mieszkania, nie otwieraj bezmyślnie drzwi, gdy tylko usłyszysz dzwonek
 • nie przechowuj w domu dużej ilości gotówki lub kosztowności,
 • zawsze przed otworzeniem drzwi zapytaj się kto za nimi stoi, pracownicy urzędów, zwykle telefonicznie zapowiadają swoją wizytę, a inkasenci mogą wystawione rachunki za światło i gaz, zostawić w skrzynce pocztowej, nie wchodząc do Twojego domu,
 • nie ufaj nieznajomym, nie wpuszczaj ich do klatki schodowej, nie otwieraj  drzwi przez domofon, wychodząc zamykaj dokładnie drzwi do klatki,
 • utrzymuj więzi z sąsiadami, którzy często służą swą pomocą ludziom strasznym mieszkającym w ich otoczeniu,
 • zawsze zamykaj po przyjściu do domu drzwi wejściowe,
 • postaraj się nie wychodzić z domu po zmroku, a jeżeli już musisz to zabierz ze sobą osobę towarzyszącą,
 • omijaj tereny źle lub wcale nieoświetlone, szczególnie niebezpiecznymi miejscami, są obrzeża miast, na których nie ma zabudowań. 

Oto niektóre sposobydziałania oszustów:

- „Na urzędnika” –przybysz (kobieta lub mężczyzna) wzbudza zaufanie. Twierdzi, że jestprzedstawicielem konkretnej – najczęściej znanej – firmy, instytucji itp. Jegofaktycznym zadaniem jest wejście do mieszkania, aby zorientować się co możnaukraść i zrobi to jeśli nadarzy się okazja.

- „Na kupca” – będzieproponował sprzedaż towarów (sprzęt RTV, gospodarstwa domowego, kosmetyki) lub kupno(używanej odzieży, mebli, dywanów) oferując bardzo atrakcyjne ceny.

-  „Na pracownika”– sprawca powie, że przyszedł coś naprawić lub sprawdzić, ostentacyjniepokazując przy tym narzędzia ślusarskie lub hydrauliczne. Przy okazji fikcyjnejnaprawy bacznie lustruje nasze lokum. W innym przypadku nachalny przybyszbędzie proponował usługę remontową lub konserwacyjną. Powinno to wzbudzić nasząpodejrzliwość, zwłaszcza, jeśli „fachowiec”  żąda zaliczki za wykonanierobót – może ją wziąć i nie pokazać się więcej.

- „Na cudzoziemca” –gość mówi „nieporadnie” po polsku, ale na tyle by go zrozumieć, często maciemną karnację. Sposób ten jest wykorzystywany zwłaszcza przez kobiety, którymnierzadko towarzyszą dzieci. Próbują oferować atrakcyjne towary zagraniczne,prosząc o wodę, o wsparcie pieniężne. Jest to doskonała metoda na „oszacowanie”zamożności gospodarza, bądź bezpośrednie wykorzystanie naiwności starszychludzi.

Nie dajmy się sprowokować.Zawsze mamy czas na przemyślenie naszych posunięć, zwłaszcza jeśli chodzi opieniądze. Szczypta podejrzliwości również jeszcze nikomu nie zaszkodziła.Wszyscy wiemy, że gdy jakiś urząd czegoś od nas potrzebuje, to najczęściejwzywa nas do siebie. Wizyty składa nam jedynie listonosz – najczęściej namznany lub inkasent, którego wizyta jest najczęściej zapowiedziana ogłoszeniem.Poza tym, jeśli dysponujemy telefonem możemy łatwo sprawdzić istnienie firmy,czy instytucji, której przedstawiciel nas odwiedził. Nie dawajmy od razu wiarydokumentom i pieczątkom, jakie prezentuje nieznajomy, gdyż mogą być fałszywe.