Wyprawa na grzyby... - Komunikaty - KPP Ostrzeszów

Komunikaty

Wyprawa na grzyby...

Data publikacji 17.10.2015

Okres jesienny to dla wielu osób czas wypraw do lasu w poszukiwaniu grzybów jadalnych. Zanim jednak wybierzemy się na taką wycieczkę,warto przypomnieć sobie kilka podstawowych zasad, które mogą uchronić nas przed niepotrzebnymi przykrościami.

Przedwyjściem do lasu należy poinformować bliskich o wyprawie,określając oraz wskazując okolicę, w której będziemy przebywaćoraz przekazać o przybliżonym czas powrotu z grzybobrania do domu.

Podczas zbierania grzybów łatwo stracić orientację wterenie i zgubić się w lesie. Starajmy się zapamiętaćcharakterystyczne elementy terenu, które ułatwią odnalezieniedrogi powrotnej. Dobrze jest zabrać ze sobą telefon komórkowy,dobrze jest także założyć ubranie posiadające elementyodblaskowe, które mogą okazać się bardzo pomocne w razie akcjiposzukiwawczej. Do lasu najlepiej wybierać się w kilka osób,unikajmy samotnych wypraw. Co jakiś czas sprawdzajmy, czy ktośzanadto się nie oddalił.

Jeżeli w grzybobraniu biorąudział dzieci, osoby starsze lub schorowane, pamiętajmy - nie możnatracić ich z pola widzenia. Chwila nieuwagi może zakończyć siędla nich nawet tragicznie. Nie zabierajmy ze sobą przedmiotówwartościowych, dzięki czemu unikniemy ich zagubienia lub kradzieży.Wybierając się do lasu samochodem, nie zostawiajmy w nim rzeczy,które mogą stanowić pokusę dla złodzieja. Pamiętajmy ozamknięciu pojazdu i zapamiętaniu miejsca jego parkowania.Pamiętajmy także o tym, aby do lasu nie wjeżdżać samochodem, niezaśmiecać terenu, nie palić ognisk i nie rzucać niedopałków naposzycie leśne.


Wartorównież zaopatrzyć się w atlas grzybów tak, aby bezbłędnierozpoznać zebrane gatunki, bowiem spożycie trujących grzybów możestanowić poważne zagrożenie dla naszego zdrowia, a nawet życia.