Nie daj się oszukać - Komunikaty - KPP Ostrzeszów

Komunikaty

Nie daj się oszukać

Data publikacji 06.09.2016

Komenda Powiatowa Policji w Ostrzeszowie zwraca się z apelem do wszystkich mieszkańców powiatu ostrzeszowskiego – uwaga na oszustów!Szczególnie APELUJEMY do osób starszych, samotnie mieszkających o zachowanie wszelkiej ostrożności w kontaktach z nieznanymi.

Oszuści zawsze działają w ten sam sposób. Podają się oni za wnuków,znajomych wnuków, hydraulików, obsługę bloku, pracowników służbyzdrowia, wolontariuszy…

Zazwyczajdo wytypowanej ofiary dzwoni ktoś podający się za członkarodziny. Mówi, że jest chory i zachrypnięty, dlategotrudno go rozpoznać po głosie.Prosi o pożyczenie gotówki bo np.: potrzebuje ich na życiowyinteres albo okazyjny zakup albo, że jest w sytuacji kryzysowej.Następnie oszust mówi, że sam nie może przyjść i wyśle po tepieniądze kolegę lub koleżankę.

Pożyczającypieniądze zwykle później dzwonią do rodziny potwierdzić czyprzesyłka dotarła – dowiadują się wtedy, że padli ofiarąoszusta.

Niestetyprzestępcy działający także metodą "na policjanta","na prokuratora"... Metoda działania jest bardzo podobna,oszuści dzwonią najpierw na numer stacjonarny i nawiązują rozmowęze starszą osobą, często podszywają się pod któregoś zczłonków rodziny. Po chwili jednak przerywają połączenie. Bardzoszybko telefon ponownie dzwoni. Tym razem przestępca podaje się zapolicjanta, funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji.Oszust przekonuje starszą osobę, że rozpracowuje zorganizowanągrupę przestępczą i prosi, aby mu w tym pomóc. Twierdzi, żedzięki temu będzie można zatrzymać przestępców oszukującychstarsze osoby i zapobiec utracie oszczędności np. zdeponowanych nabankowej lokacie. Pomoc ma polegać na przekazaniu gotówki lubpozostawieniu pieniędzy we wskazanym miejscu.

Poprzekazaniu pieniędzy lub wpłaceniu ich na wskazane przez oszustakonto, wszelki kontakt z przestępcami się urywa. Z reguły wówczaspokrzywdzony orientuje się, że padł ofiarą oszusta. Oszuściczęsto informują starsze osoby, aby udając się do banku wypłacićpieniądze, nie mówili kasjerom i obsłudze placówek bankowych, wjakim celu to robią. Oszuści starają się przekonać starszeosoby, że pracownicy banków również należą do grupyprzestępczej i dlatego nie wolno ich o niczym informować.

Policjanciz Komendy Powiatowej Policji w Ostrzeszowie pragną również zwrócićuwagę na osoby narodowości romskiej. Sposób ich działania jestpodobny, przeważnie działają we troje lub w czworo i podpretekstem sprzedaży różnych niepotrzebnych przedmiotów wchodzą„na siłę” do domu. Następnie wykorzystując przy tym np. koce,obrusy, narzuty… w celu zasłonienia pola widzenia, bądźzwrócenia uwagi domownika na przedmioty oferowane „oszuści”wchodzą do domu i zabierają pieniądze, kosztowności po czymuciekają.

Przedwpuszczeniem takiej osoby jak najbardziej możemy poprosić ookazanie dokumentów, bądź umówić się na inny termin, kiedy to wmieszkaniu będzie się znajdował ktoś z bliskich lub znajomy.

Jeżeligość staje się natarczywy, należy niezwłocznie zadzwonić podnumer alarmowy 997lub 112z prośbą o interwencję.

Policjanciz Komendy Powiatowej Policji w Ostrzeszowie apelują do mieszkańców powiatu - uwaga na oszustów oferujących jakikolwiek towar pookazjonalnej cenie !!! Jednocześnie prosimy o kontakt pod nr 997,112 gdy oszuści zapukają do drzwi i zaoferują towar po tańszejcenie. Pamiętajmy,że zasada „ograniczonego zaufania” do nieznajomych obowiązujenie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając sięofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi.