Prelekcja dla słuchaczy UTW w Ostrzeszowie - Profilaktyka - KPP Ostrzeszów

Profilaktyka

Prelekcja dla słuchaczy UTW w Ostrzeszowie

W miniony piątek funkcjonariusz Policji oraz Państwowej Straży Pożarnej w Ostrzeszowie przeprowadzili prelekcję dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku pt. "Bezpieczny senior"

Odpowiadając na zaproszenie Prezesa Zarządu Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Ostrzeszowie p. Małgorzaty Szymoniak-Staniszewskiej, przedstawiciel Państwowej Straży Pożarnej w Ostrzeszowie asp. Patryk Moś oraz profilaktyk społeczny Komendy Powiatowej Policji w Ostrzeszowie mł. asp. Magdalena Hańdziuk przeprowadzili w dniu 17.11.2017 roku prelekcję dla słuchaczy pt. "Bezpieczny senior".

Tematem przewodnim spotkania było omówienie przez funkcjonariusza straży zagrożeń zatrucia czadem, przyczyn powstawania pożarów w okresie zimowym oraz w jaki sposób ich uniknąć. Przypomniano również numery alarmowe do poszczególnych służb zachęcając do tego, aby w razie potrzeby korzystać z tych rozpoczynających się od cyfr 99, powołując się na specjalistyczną wiedzę osób odbierających zgłoszenia pod tymi numerami.

Kolejny prelegent, funkcjonariusz policji, nawiązał do wypadków drogowych na terenie powiatu ostrzeszowskiego omawiając negatywne zachowania uczestników ruchu drogowego ze zwróceniem szczególnej uwagi na pieszych i rowerzystów. W trosce o bezpieczeństwo seniorów przypomniano o obowiązku noszenia elementów odblaskowych, a przytaczając przykłady sytuacji zaistniałych na drodze zachęcano do noszenia ich nawet na obszarze zabudowanym. Kolejnym zagadnieniem było omówienie nowego narzędzia jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Zaprezentowano również online w jaki sposób z niego korzystać. Pozostawając w temacie sieci internetowej omówiono jak bezpiecznie z niej korzystać oraz w jaki sposób uniknąć zagrożeń jakie niesie za sobą surfowanie w sieci.

 

 

Autor: Magdalena Hańdziuk