Profilaktyka

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Ostrzeszowie gościli w ostrzeszowskiej komendzie

W minioną środę gośćmi Komendy Powiatowej Policji w Ostrzeszowie byli uczniowie klasy III ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Ostrzeszowie. Taka wizyta jest jedną z form profilaktyki, z której chętnie korzystają nie tylko przedszkolaki.

W dniu 03.01.2018 roku uczniowie klasy III ze Szkoły Podstawowej w Ostrzeszowie wraz z wychowawcą zawitali do ostrzeszowskiej komendy. Wizyta rozpoczęła się od stanowiska dowodzenia, a więc od zapoznania gości z zadaniami służby dyżurnej, przede wszystkim polegającymi na obsłudze Systemu Wspomagania Dowodzenia, w którym zapisuje się zgłoszenia przyjmowane za pośrednictwem numeru alarmowego policji lub przesyłane przez inne służby, o sposobie komunikacji z patrolami policji, pełniącymi służbę na terenie całego powiatu, a także omówiono system monitoringu, zwłaszcza Pomieszczeń dla Osób Zatrzymanych, nad którymi nadzór sprawują wyznaczeni funkcjonariusze. Zaprezentowano również urządzenie do kontroli stanu trzeźwości kierujących. 

Następnie udano się na plac komendy, gdzie funkcjonariusz z Wydziału Ruchu Drogowego zaprezentował radiowóz policyjny oraz urządzenie do pomiaru prędkości. W tym miejscu przypomniano przepisy ruchu drogowego dotyczące bezpieczeństwa podczas przewożenia osób oraz bezpiecznego poruszania się po drogach i używania elementów odblaskowych. Omówiono także w jaki sposób powinni zachować się kierujący pojazdami w przypadku zobaczenia pojazdu uprzywilejowanego, czy używającego w trakcie jazdy świateł błyskowych oraz sygnałów dźwiękowych.

Ostatnim etapem były odwiedziny u czworonożnych pupili, czyli psów pełniących służbę w policji, które zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem wśród dzieci.

Na zakończenie spotkania uczniowie otrzymali zakładki (kalendarzyki) promujące noszenie elementów odblaskowych w ramach projektu "Świeć przykładem".

 

Autor: Magdalena Hańdziuk