Podsumowanie ferii zimowych 2018 - Profilaktyka - KPP Ostrzeszów

Profilaktyka

Podsumowanie ferii zimowych 2018

Komenda Powiatowa Policji w Ostrzeszowie podsumowała działania kontrolno-prewencyjne pn. "Bezpieczne Ferie 2018", nie odnotowując zdarzeń z udziałem dzieci i młodzieży.

Od 12 stycznia 2018 r. w związku z rozpoczynającymi się feriami zimowymi na terenie poszczególnych województw, funkcjonariusze policji uczestniczyli w działaniach kontrolno-prewencyjne pn. „Bezpieczne ferie 2018”. Zarówno w okresie przedferyjnym jak i w trakcie zimowego wypoczynku policjanci przeprowadzali spotkania  profilaktyczne mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży.

Podczas spotkań przestrzegano i przypominano o zagrożeniach na jakie narażone są dzieci i młodzież, tj. nieodpowiednie zachowanie podczas zabaw zimowych, nawiązywanie kontaktów z osobami nieznanymi czy zażywanie środków odurzających oraz o sposobach ich przeciwdziałania. W trakcie działań prewencyjnych szczególnym nadzorem objęto miejsca zagrożone, tj. zamarznięte zbiorniki wodne występujące na terenie powiatu ostrzeszowskiego, a także miejsca grupowania się dzieci i młodzieży, miejsc spędzania wolnego czasu bądź zorganizowanych form wypoczynku, tj. półkolonie, warsztaty, zajęcia sportowe.

Ponadto w miniony weekend, tj. od piątku do niedzieli funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego ostrzeszowskiej komendy prowadzili wzmożone działania na głównych ciągach komunikacyjnych mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa na drogach osobom powracającym z wypoczynku.

Podsumowując dwutygodniowy okres ferii zimowych, które od 12-25 lutego br. obejmowały m. in. teren województwa wielkopolskiego, Komenda Powiatowa Policji w Ostrzeszowie nie odnotowała zdarzeń z udziałem osób nieletnich.

W okresie trwania ogólnopolskich działań "Bezpieczne ferie 2018" (od 12.01-25.02.) na drogach powiatu ostrzeszowskiego odnotowano 56 kolizji i 2 wypadki drogowe, w których ranne zostały 3 osoby. Warto zwrócić uwagę na użytkowników dróg kierujących pojazdami w stanie nietrzeźwości, których w omawianym okresie ujawniono aż 13, gdyż jest to nadal zatrważająca liczba nieodpowiedzialnych kierowców wsiadających "za kółko na podwójnym gazie". 

 

Autor: Magdalena Hańdziuk