Inauguracja akcji „spoKREWnieni” - Profilaktyka - KPP Ostrzeszów

Profilaktyka

Inauguracja akcji „spoKREWnieni”

W minioną niedzielę odbyła się inauguracja akcji „spoKREWnieni”, zorganizowana wspólnie przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Ostrzeszowie, Komendę Powiatową Policji w Ostrzeszowie oraz Oddział Terenowy Krwiodawstwa w Ostrzeszowie.

W dniu 04.03.2018 roku na terenie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrzeszowie odbyła się inauguracja akcji „spoKREWnieni” zorganizowana wspólnie z Komendą Powiatową Policji w Ostrzeszowie oraz Oddziałem Terenowym ostrzeszowskiego krwiodawstwa. Przedsięwzięcie połączone zostało z „Dniem Otwartej Strażnicy”.

Jedną z atrakcji tego dnia, zwłaszcza dla najmłodszych, było zwiedzanie pod okiem strażaka-przewodnika ostrzeszowskiej strażnicy. Podczas wizyty można było zapoznać się z pracą oficera dyżurnego, a także zobaczyć wyposażenie wozów strażackich, uratować misia z zadymionego namiotu, a następnie odbycie instruktażu udzielenia mu pierwszej pomocy. Milusińscy mieli okazję na własne oczy przekonać się jak niebezpieczna może być niewłaściwa próba ugaszenia „domowego” pożaru.

Dodatkowym elementem było pokonanie przez chętnych dorosłych toru przeszkód z wykorzystaniem alko gogli i przekonaniu się w jaki sposób postrzega rzeczywistość osoba znajdująca się w stanie nietrzeźwości i jakim zagrożeniem dla siebie i innych może stać się będąc uczestnikiem ruchu drogowego. W tym czasie ich pociech mogły zabawić się na przygotowanym specjalnie dla nich zamku dmuchanym. Najmłodsi otrzymali także elementy odbalskowe w postaci policyjnej odznaki.

Jednak głównym celem przedsięwzięcia było zachęcenie społeczeństwa do oddawania krwi, tak bardzo potrzebnej dla ratowania zdrowia i życia innych osób. W godzinach od 10:00-13:00 do ostrzeszowskiej straży zgłosiło się aż 39 krwiodawców, z czego krew oddało 35. Łącznie zebrano 15,750 ml, krwi oraz pozyskano 3 kandydatów, od których pobrano krew do badania w celu przeprowadzenia kwalifikacji. Dodatkową formą podziękowania dla niezawodnych krwiodawców były przygotowane upominki w postaci czujek tlenku węgla, gaśnic, kubków, karnetów na siłownię czy bonów do kawiarni oraz innych gadżetów, za przekazanie których dziękujemy Miastu i Gminie Ostrzeszów, Redakcji portalu ostrzeszów.info oraz Kawiarni „Filiżanka”.

Ponadto zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnej akcji organizowanej w najbliższą niedzielę, tj. 11 marca br., przez Ochotniczą Straż Pożarną w Grabowie nad Prosną. Tego dnia krew będzie można oddać w godz. 10:00-13:00 w Centrum Kultury w Grabowie nad Prosną (budynek OSP) przy ul. Kolejowej.

Przypominamy, że akcja „spoKREWnieni” trwa do końca marca br. Zachęcamy zatem do wzięcia w niej udziału i oddawania krwi w Oddziale Terenowym w Ostrzeszowie przy ul. Zamkowej 17 w poniedziałek, wtorek, środę i piątek w godzinach 7:30-12:00.

 

Autor: Magdalena Hańdziuk