Profilaktyka

Spotkania profilaktyczne z dziećmi i młodzieżą

Realizując zadania wynikające z wojewódzkich i rządowych programów prewencyjnych z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, cyberzagrożeń czy szkodliwości środków odurzających, profilaktyk społeczny ostrzeszowskiej komendy cyklicznie uczestniczy w spotkaniach z dziećmi i młodzieżą.

W dniach 10 i 11 kwietnia br. profilaktyk społeczny ostrzeszowskiej komendy mł. asp. Magdalena Hańdziuk prowadziła prelekcje dla uczniów klas 0-VIII ze Szkoły Podstawowej w Szklarce Przygodzickiej oraz z klasami V i VII Szkoły Podstawowej w Mikstacie.

Z uczniami klas 0 oraz I-III rozmawiano na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz podczas przewożenia pojazdami. Zwrócono także uwagę na ograniczone zachowanie w stosunku do osób nieznanych, a także odpowiedniego zachowania się w przypadku zgubienia się np. na terenie galerii handlowej i do kogo w takiej sytuacji zwrócić się po pomoc. Najmłodszym słuchaczom przypomniano również w jaki sposób należy reagować w przypadku kontaktu z agresywnym zwierzęciem, np. psem.

Podczas spotkań w klasach IV-VII poruszono tematykę dotyczącą odpowiedzialności prawnej osób nieletnich, omawiając jednocześnie katalog czynów zabronionych oraz przestępstw, które najczęściej popełniają osoby nieletnie. Omówiono także zachowania młodzieży kwalifikowane jako przejaw demoralizacji, za które również można ponieść odpowiedzialność przed Sądem Rodzinnym i Nieletnich.

Tematem przewodnim w poszczególnych grupach było zjawisko przemocy rówieśniczej, stosowanej przez uczniów zarówno w świecie realnym jak i wirtualnym. Zwrócono uwagę na wpisy dokonywane na forach i stronach internetowych, a także w mediach społecznościowych. Podczas spotkania wielokrotnie podkreślono, jak ważne jest dbanie o swój wizerunek zarówno w sieci jak i w środowisku lokalnym oraz w jaki sposób obecne postępowanie może mieć wpływ na przyszłość uczniów.

Z uwagi na zagrożenia młodzieży uzależnieniami, tj. palenie tytoniu, w tym e-papierosów, a także spożywanie alkoholu czy zażywanie środków odurzających, wskazywano przykłady wpływu tych środków na młodego człowieka, które niejednokrotnie mogą doprowadzić do nieodwracalnych zmian w naszym organiźmie oraz wpłynąć na jego funkcjonowanie w dorosłym życiu. 

 

Autor: Magdalena Hańdziuk

 

Powrót na górę strony