Spotkania profilaktyczne dotyczące cyberprzemocy - Profilaktyka - KPP Ostrzeszów

Profilaktyka

Spotkania profilaktyczne dotyczące cyberprzemocy

W czwartkowe przedpołudnie funkcjonariusz ostrzeszowskiej komendy przeprowadził prelekcje dla uczniów klas V i VI ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Ostrzeszowie. Tematem przewodnim była cyberprzemoc i odpowiedzialność prawna osób nieletnich.

Motywem przewodnim spotkania, które w dniu 07 czerwca 2018 roku odbyło się w Szkole Podstawowej nr 2 w Ostrzeszowie było zwrócenie uwagi uczniów klas V i VI na komentarze zamieszczane w internecie, godzące niejednokrotnie w dobre imię drugiego człowieka oraz na zagadnienia dotyczące cyberprzemocy ze wskazaniem toku postępowania w przypadku kiedy staniemy się ofiarą przedmiotowego przestępstwa.

Podczas prelekcji wskazano również kategorie przestępstw najczęściej popełnianych przez osoby nieletnie, a także grożące za nie sankcje karne.

Policjantka podkreślała jak ważne jest dbanie o swój wizerunek w sieci oraz zachowanie umiaru w "dawkowaniu" informacji zamieszczanych w sieci. Zaprezentowano jak w przeciągu kilku minut z wykorzystaniem różnych aplikacji można uzyskać informacje o osobie pozostającej w zainteresowaniu przestępcy, dotyczące nie tylko naszych danych osobowych, ale również statusu majątkowego, profilu rodziny, obecnej lokalizacji czy innych informacji mogących posłużyć do wyrządzenia krzywdy w wymiarze materialnym jak i emocjonalnym.

 

Autor: Magdalena Hańdziuk