Bezpieczny internet - Profilaktyka - KPP Ostrzeszów

Profilaktyka

Bezpieczny internet

Policja ostrzega - coraz więcej oszustw internetowych. Coraz większa popularność internetu powoduje, iż jest on wykorzystywany do popełniania przestępstw. Najbardziej obecnie rozpowszechnioną formą jest oszustwo przy zakupie przedmiotów na aukcjach internetowych. Także jest coraz więcej oszustw przy zakupie pojazdów, gdzie sprawcy żądają wpłaty zaliczki.

Apelujemy:

· Uważaj na ,,super okazje". Nie zawsze to, co widoczne jest na zdjęciu musi być takie samo w rzeczywistości, lub nabyte przez sprzedawcę w sposób legalny. Uwaga na próbki!

· Jeśli chcesz wziąć udział w aukcji internetowej, sprawdź wiarygodność sprzedawcy, jego poprzednie aukcje oraz opinie kupujących na jego temat (takie informacje odnajdziesz w historii transakcji danego sprzedawcy - sprawdź czy posiada jakieś „negatywy")

· Jeśli licytujesz w aukcji internetowej, poczekaj do zakończenia aukcji nim przelejesz pieniądze sprzedawcy. Sprawdź, czy sprzedawca umożliwia opłatę przy odbiorze - to również wskazuje na jego wiarygodność.

· Korzystając z zagranicznych serwisów aukcyjnych nie daj się namówić na transakcję poza aukcją.

· Jeśli dostałeś maila z informacją o wygraniu aukcji, sprawdź dokładnie czy wiadomość pochodzi od rzeczywistego sprzedawcy, zwłaszcza, gdy podany w niej jest nr konta, na który masz przelać należność. Gdy masz wątpliwości nawiąż korespondencję ze sprzedającym

· Chroń swoje dane osobowe i hasła dostępowe. Nie wysyłaj nikomu kserokopii swoich dokumentów oraz nie podawaj haseł np. po „kliknięciu" w linkach zawartych w wiadomościach mailowych.

· Pamiętaj, że zawsze w razie jakichkolwiek wątpliwości możesz skontaktować się z obsługą portalu aukcyjnego.

· Staraj się kupować za tzw. pobraniem. Co prawda zapłacisz kilka złotych więcej, lecz w przypadku szybkiego stwierdzenie oszustwa po uprzednim, zgłoszeniu tego faktu na Policję, można wstrzymać przelew pieniędzy dla oszusta

Gdy już padłeś ofiarą oszustwa:

· Poinformuj jak najszybciej administratorów ds. bezpieczeństwa danego serwisu.

· Zachowaj wszystkie dokumenty związane z transakcją tj. dowód przelewu na konto bankowe, korespondencję mailową, itp.

· Zgłoś się wraz z powyższymi dokumentami do najbliższej w Twoim miejscu
zamieszkania jednostki policji podając : Datę i numer aukcji, jej przedmiot oraz wylicytowaną cenę., nazwę konta (nick) sprawcy oszustwa oraz jego adres e-mailowy, Sposób kontaktu ze sprzedającym: jego e-mail, nr telefonu, adres, Sposób dokonania zapłaty: przelew na konto bankowe, płatność za pobraniem, najlepiej posiadaj przy sobie wydruki dokumentujące zawartą transakcję, - aukcję, korespondencję mailową, potwierdzenie wykonania przelewu