Chroń swój dom - Profilaktyka - KPP Ostrzeszów

Profilaktyka

Chroń swój dom

Przed wytypowaniem mieszkania do włamania złodziejom niezbędna jest wiedza o jego zasobach, mieszkańcach i ich stałych przyzwyczajeniach, a także zabezpieczeniach mechanicznych czy elektronicznych,które mają pokonać. Inwencja w zakresie pozyskiwania niezbędnych informacji jest duża. Zazwyczaj w osiedlu wiadomo, jak się komu powodzi. Kto wyjeżdża zagranicę, ma dobrej marki samochód, czy posiada wysokiej klasy sprzęt elektroniczny.

1) Najpewniejszymmiejscem dla przechowywania pieniędzy, dewiz, cenniejszej biżuterii, akcji i obligacjijest bank. Amatorzy cudzego mienia stosunkowo szybko znajdują ukryte precjoza ipieniądze w różnego rodzaju bieliźniarkach, torebkach po cukrze, czy też zaobrazami.

2) Nie zostawiajkluczy pod wycieraczką, nie wieszaj ich także na szyi swej pociechy. Zabezpiecznależycie drzwi i okna swojego mieszkania, załóż dobre zamki. Wskazanym jestzamontowanie domofonu albo też instalacji świetlnej lub elektronicznejpodłączonej do sąsiadów (z wzajemnością). Jeśli jesteś właścicielem domkujednorodzinnego, wykonaj solidne (lecz przejrzyste) ogrodzenie, kup psa, załóżoświetlenie na podwórku.

3) Zanotuj na kartcelub w podręcznym kalendarzyku marki i typy posiadanych urządzeń, ich cechycharakterystyczne oraz numery fabryczne (radio, telewizor, magnetowid, aparatfotograficzny, rower, itp.) Te, które nie posiadają numerów, oznacz swymiinicjałami lub np. numerem telefonu albo datą urodzenia (w przypadku kradzieżylub zagubienia łatwiej będzie można je rozpoznać i udowodnić, że są nasząwłasnością).

4) Nie afiszuj sięswym bogactwem. Unikaj przygodnych znajomości, zwłaszcza zawieranych przykieliszku, nigdy zaś w ten sposób poznanych ludzi nie zapraszaj do swegomieszkania, zwłaszcza jeśli mieszkasz samotnie.

5) Uważaj nakręcących się po klatkach schodowych i w pobliżu domu ludzi. Zainteresuj sięnimi, zapytaj kogo szukają, przyjrzyj się im, by zapamiętać wygląd. Przezornośćmoże uchronić przed kradzieżą mienie twoje lub sąsiadów, zaś spostrzeżenia mogąbyć przydatne policji, gdyby do włamania doszło.

6) Sprawdzajtożsamość i wiarygodność obcych osób, przychodzących do twojego mieszkania np.w sprawie odkupienia starych zegarów lub książek, naprawy kaloryferów. Niewpuszczaj bez uzasadnionych powodów nieznanych ci osób. Z policyjnychdoświadczeń wynika, że prawie połowa kradzieży miała swój początek i źródło wnawiązywanych wcześniej tego typu kontaktach. Tacy niby-znajomi, nawet jeślisami nie dokonują kradzieży, mogą przeprowadzać tzw. złodziejski wywiad idzielić się ustaleniami z grupą, która dokonuje włamań.

7) Nie toleruj w swymbloku mieszkalnym (na klatce schodowej, w piwnicy lub na strychu) istnieniamelin pijackich, skupiających ludzi z marginesu społecznego.

8) Współdziałajzawsze z sąsiadami. Zwracaj uwagę także na ich mieszkanie. Podczas ichnieobecności interesuj się ludźmi stojącymi pod ich drzwiami, zwracaj uwagę nahałasy, niecodzienne odgłosy dochodzące z klatki schodowej, wynoszenie meblilub sprzętów domowych przez osoby obce, którym nie towarzyszy nikt ze znanychsąsiadów.

9) Opuszczając nadłużej mieszkanie (wczasy, odwiedziny znajomych, pobyt w szpitalu) niezostawiaj widocznych oznak swej nieobecności. Poproś sąsiadkę, by podlewałakwiaty, otwierała na krótko okna, opróżniała skrzynkę z korespondencji,wieczorem włączała na jakiś czas światło w kuchni lub w którymś z pokoi.

10) Ubezpiecz swojemieszkanie, by w razie nieszczęścia chociaż częściowo mieć zrekompensowanestraty.