KWP - Podsumowanie dwóch dni akcji "NURD" - Ruch Drogowy - KPP Ostrzeszów

Ruch Drogowy

KWP - Podsumowanie dwóch dni akcji "NURD"

Od dwóch dni na terenie województwa wielkopolskiego trwają działania, mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego, czyli pieszych, rowerzystów i motocyklistów. Pomimo licznych apeli o bezpieczną i rozważną jazdę, uczestnicy ruchu drogowego, cały czas popełniają wiele wykroczeń i przestępstw drogowych.

Od 31 maja br. trwa policyjna akcja „NURD”. Są to działania, których celem jest zwiększenie bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego. Na wielkopolskich drogach cały czas występuje wiele niebezpiecznych wypadków i kolizji, których skutki są często katastrofalne. Wiele osób, które są poszkodowane w tych zdarzeniach to piesi i rowerzyści.

Tylko przez dwa dni policjanci w całej Wielkopolsce ujawnili ponad 3 tysiące wykroczeń drogowych. Zatrzymano 26 praw jazdy, w tym 14 za przekroczenie prędkości o 50 km/h w obszarze zabudowanym. Mundurowi podczas przeprowadzanych kontroli drogowych zatrzymali również 223 dowody rejestracyjne samochodów.

Cały czas na wielkopolskich drogach funkcjonariusze zatrzymują nietrzeźwych kierujących. W przeciągu 48 godzin, 129 osób zostało zatrzymanych za jazdę pod wpływem alkoholu. Za to skrajnie nieodpowiedzialne zachowanie muszą się liczyć z konsekwencjami prawnymi, za które odpowiedzą przed sądem.

31 maja i 1 czerwca w Wielkopolsce było 14 wypadków, 1 osoba zginęła, a 14 uczestników ruchu drogowego zostało rannych. Policjanci odnotowali również 259 kolizji.

Wielu niechronionych uczestników ruchu drogowego również popełniło wykroczenia, których konsekwencją były mandaty karne, między innymi za przekraczanie jezdni w miejscach niedozwolonych. Mundurowi ujawnili również 213 nieprawidłowych zachowań rowerzystów. Jako przykład można podać skrajnie nieodpowiedzialne zachowanie rowerzysty, który jechał na rowerze autostradą.

Przypominamy również o stosowaniu odblasków. Jest to element, który może zapewnić nam bezpieczeństwo podczas korzystania z dróg w porze wieczorowej.

Piotr Garstka/ RKG