Bezpieczny Sierpniowy Weekend - Ruch Drogowy - KPP Ostrzeszów

Ruch Drogowy

Bezpieczny Sierpniowy Weekend

To już kolejny długi weekend w 2017 roku, który potrwa do 15 sierpnia. Jak zwykle w tych dniach wzrośnie natężenie ruchu na drogach w związku z planowanymi wyjazdami. Apelujemy do mieszkańców powiatu ostrzeszowskiego, aby zadbali o bezpieczeństwo podczas podróży oraz o odpowiednie zabezpieczenie pozostawianego majątku.

Już od piątku, tj. 11 sierpnia, na terenie całego kraju rozpoczną się działania prewencyjno-kontrolne pod nazwą „Sierpniowy weekend". Funkcjonariusze Policji szczególną uwagę będą zwracać na te wykroczenia, które  powodują największe zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Mundurowi będą sprawdzać przede wszystkim, czy kierowcy nie przekraczają dozwolonej prędkości, czy są trzeźwi, czy dzieci przewożone są w prawidłowy sposób oraz czy stan techniczny pojazdów nie stanowi zagrożenia dla podróżujących i pasażerów.

Przed wyjazdem w trasę zadbajmy o:

1. Dobry stan techniczny pojazdu.
2. Dokładne zaplanowanie trasy podróży, uwzględniające prognozy pogody.
3. Dobry stan psychofizyczny kierowcy (siadając za kierownicą bądźmy wypoczęci i trzeźwi!)
4. Zapewnienie sobie odpowiednio dużo czasu na dojazd na miejsce - nie można przewidzieć wszystkich zdarzeń na drodze.
5. Przerwy w podróży. Po dwóch – trzech godzinach jazdy należy obowiązkowo zrobić, co najmniej 15-minutową przerwę w bezpiecznym miejscu – na parkingu, przy motelu, na stacji paliw.
6. Bezpieczeństwo swoje i innych użytkowników drogi przestrzegając przepisów drogowych ale i pamiętając o zasadzie ograniczonego zaufania na drodze.

W związku z wciąż trwającymi wakacjami, mundurowi szczególnym nadzorem obejmą także autokary przewożące dzieci i młodzież. Policjanci nie zapomną też o pieszych i rowerzystach zwracając uwagę na to, w jaki sposób poruszają się po drogach oraz, czy rowery są w odpowiedni sposób wyposażone - zwłaszcza w oświetlenie, w porze wieczorowo nocnej.

Pamiętajmy też o właściwym zabezpieczeniu swoim domów, mieszkań. Przed wyjazdem zamknijmy drzwi i okna, a w budynkach wolno stojących pamiętajmy o zamknięciu okien dachowych i piwnicznych, drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, przez które złodziej może łatwo dostać się do naszego domu. Nie nagłaśniajmy informacji o planowanym wyjeździe i nie zostawiajmy tego rodzaju informacji na automatycznej sekretarce. Starajmy się nie pozostawiać w mieszkaniu wartościowych przedmiotów ani gotówki. Pamiętajmy też o tym, by zakręcić zawory z wodą i gazem.

Warto również pamiętać o zabezpieczeniu samochodu. Parkujmy w miejscu do tego wyznaczonym, dobrze oświetlonym i strzeżonym. Nie zostawiajmy bagażu i innych przedmiotów w widocznych miejscach wewnątrz pojazdu – najlepiej zabierać je ze sobą.

Policyjna akcja na drogach zakończy się 15 sierpnia wieczorem.