Nie pij, jak masz zamiar prowadzić - Ruch Drogowy - KPP Ostrzeszów

Ruch Drogowy

Nie pij, jak masz zamiar prowadzić

NIGDY NIE PIJ JESLI MASZ ZAMIAR PROWADZIĆ !!! 

Co roku prawie 5 800 osób ginie lub zostaje ciężko rannych w wyniku wypadków spowodowanych przez nietrzeźwych uczestników ruchu drogowego. Nietrzeźwi kierowcy są sprawcami aż 10 % wypadków. 

Jeśli planujesz pić alkohol, nie prowadź!!! - zamów taksówkę, - skorzystaj z transportu publicznego, - zostań na noc, - zabierz się z osobą, która nie piła.

Nie daj się namówić do jazdy samochodem z osobą, która piła alkohol i ma zamiar kierować samochodem. W Polsce dopuszczalny poziom stężenia alkoholu we krwi kierowcy wynosi do 0,2 promila. Zawartość alkoholu we krwi o stężeniu od 0,2 do 0,5 promila, określa się jako stan po użyciu alkoholu.  

Kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie po użyciu alkoholu jest wykroczeniem! Gdy stężenie alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila wówczas jest to stan nietrzeźwości. Kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem! 

JEŻELI: MAKSYMALNE ZAGROŻENIE ŚRODKIEM KARNYM I KAR¡ TO:
Kierujesz pojazdem w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka Zakaz prowadzenia pojazdów do 3 lat oraz do 30 dni aresztu, albo grzywna
5 000 zł.
Kierujesz pojazdem w stanie nietrzeźwości lub środka odurzającego Zakaz prowadzenia pojazdów do 10 lat oraz pozbawienie wolności do lat 2 i grzywna do 720 000zł
Spowodowałeś wypadek drogowy ze skutkiem śmiertelnym będąc pod wpływem alkoholu lub środka odurzającego Zakaz prowadzenie pojazdów na zawsze oraz pozbawienie wolności do lat 12 i grzywna do 720 000 zł.