"Zapnij pasy i żyj dłużej" (21.10.2013r.) - Ruch Drogowy - KPP Ostrzeszów

Ruch Drogowy

"Zapnij pasy i żyj dłużej" (21.10.2013r.)

img_2421Ostrzeszowscy policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego przy współpracy Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Kaliszu prowadzili akcję profilaktyczną pod nazwą „Pasy”. Podczas kontroli drogowej stróże prawa informowali kierowców  oraz pasażerów o konieczności zapinania pasów. W ramach tych działań oraz ku pamięci kierujących policjanci rozdawali zawieszki zapachowe z napisem "zapnij pasy i żyj dłużej".

Policjanci z ostrzeszowskiej drogówki w dniu 21 października 2013r. prowadzili akcję prewencyjną pod nazwą "zapnij pasy i żyj dłużej". Akcja zorganizowana została przy współpracy Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Kaliszu.

To już kolejna taka akcja ukierunkowana na przypomnienie kierującym oraz pasażerom o zapinaniu pasów i przewożeniu dzieci w specjalnie przeznaczonych do tego fotelikach. Zapięte pasy bezpieczeństwa zwiększają szanse przeżycia podczas wypadku, dlatego też, ku tej pamięci podczas kontroli drogowej stróże prawa wręczali zawieszki zapachowe z napisem "zapnij pasy i żyj dłużej".

Obowiązek stosowania pasów:

Art. 39. 1. Kierujący pojazdem samochodowym oraz osoba przewożona takim pojazdem wyposażonym w pasy bezpieczeństwa są obowiązani korzystać z tych pasów podczas jazdy (...)

Art. 63. 1. Przewóz osób może odbywać się tylko pojazdem do tego przeznaczonym lub przystosowanym. Liczba przewożonych osób nie może przekraczać liczby miejsc określonych w dowodzie rejestracyjnym, z zastrzeżeniem ust. 4. W pojeździe niepodlegającym rejestracji liczba przewożonych osób wynika z konstrukcyjnego przeznaczenia pojazdu.

Przewożenie dzieci:

Art. 39. 3. W pojeździe samochodowym wyposażonym w pasy bezpieczeństwa dziecko w wieku do 12 lat, nieprzekraczające 150 cm wzrostu, przewozi się w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci, odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym. 4. Przepis ust. 3 nie dotyczy przewozu dziecka taksówką osobową, pojazdem pogotowia ratunkowego lub Policji.

img_2418 img_2415img_2421img_2417img_2422