" Nie daj zimie zasłonić swoich oczu" (17.12.2013r.) - Ruch Drogowy - KPP Ostrzeszów

Ruch Drogowy

" Nie daj zimie zasłonić swoich oczu" (17.12.2013r.)

img_2457Ostrzeszowscy policjanci z drogówki przeprowadzili po raz kolejny zimową akcję pod nazwą "nie daj zimie zasłonić swoich oczu". Akcja miała na celu zwrócenie uwagi kierującym pojazdami jak bardzo ważne jest dokładne oczyszczenie wszystkich szyb samochodu.

Od samego rana, do godziny 22:00 policjanci z Zespołu Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Ostrzeszowie prowadzili działania w ramach akcji prewencyjnej pod nazwą "NIE DAJ ZIMIE ZASŁONIĆ SWOICH OCZU". Przedsięwzięcie zostało przeprowadzone przy współpracy Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Kaliszu

Celem działań było przybliżenie kierującym pojazdami następstw  jakie niosą za sobą nie oczyszczenie wszystkich szyb w pojeździe oraz nie usunięcie całości zalegającego śniegu na samochodzie. W ramach tej akcji policjanci podczas kontroli drogowej, kierującym pojazdami również rozdawali kolorowe skrobaczki do szyb. Podczas tej czynności stróże prawa przypominali także, że niedokładne oczyszczenie szyb samochodu może stanowić podstawę do ukarania mandatem karnym (200 zł.) za używanie pojazdu w sposób zagrażający osobie znajdującej się w pojeździe oraz poza pojazdem. 

PAMIÊTAJMY! Zanim ruszymy z miejsca, powinniśmy usunąć śnieg z karoserii samochodu. Pozostawiona gruba warstwa białego puchu na dachu, miejscu silnika i pokrywie bagażnika podczas jazdy może zsunąć się na szyby i pozostawić kierowcę bez widoczności. Topniejący śnieg na rozgrzanej masce może także zsunąć się na światła lub jezdnię, lub na pojazd jadący za nami co powoduje, że kierujący tym pojazdem może stracić panowanie nad kierowanym samochodem! Ostatnim elementem poprawy bezpieczeństwa jest oczyszczenie wszystkich lamp i kierunkowskazów. Oszroniony reflektor daje znacznie słabsze światło, co ogranicza widoczność na drodze. A kierunkowskazy i światła stopu służą do „komunikacji” z innymi uczestnikami ruchu, przez co ich zaśnieżenie powoduje wzrost zagrożenia na drodze. Pamiętajmy, że kierując pojazdem jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za siebie! Oczyść przed rozpoczęciem jazdy wszystkie szyby i lampy w pojeździe oraz cały pojazd!!! Widząc jeździsz bezpieczniej!!!

img_2457img_2449img_2445img_2452