Działania - Ruch Drogowy - KPP Ostrzeszów

Ruch Drogowy

img_2772W dniach 08 i 09 policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Ostrzeszowie prowadzili działania, których celem było uświadomienie kierowców jak ważne jest dbanie o czystość szyb oraz prowadzenie pojazdów będąc trzeźwym.

AKCJA CZYSTA SZYBA

Dnia 09 grudnia 2014 r. policjanci ostrzeszowskiej drogówki przeprowadzili działania „Czysta szyba”. Działania te miały na celu uświadomienie kierującym jak ważne jest dbanie o czystość szyb, ich odszronienie w celu zapewnienia bezpieczeństwa własnej jazdy jak i bezpieczeństwa innych uczestników ruchu drogowego poruszających się na drogach. Zagadnienie to jest szczególnie istotne w chwili obecnej, gdzie przy występujących niekorzystnych warunkach atmosferycznych typu zamglenia, opady deszczu - nie oczyszczone szyby uniemożliwiają pełną obserwację sytuacji na drodze. Jest to szczególnie niebezpieczne dla pieszych korzystających z dróg bez chodników i ciągów rowerowo pieszych. Jazda z tylko częściowo wyczyszczonymi szybami przy dużych prędkościach pojazdów, szczególnie poza obszarem zabudowanym może spowodować, że kierujący pojazdem nie zauważy pieszego co w konsekwencji może doprowadzić do tragicznego wypadku. W związku z tym w dniu dzisiejszym policjanci zwracali się z apelem o dokładne i całkowite oczyszczenie szyb przed rozpoczęciem jazdy., ostrzegając jednocześnie, że używanie pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osób znajdujących się w pojeździe oraz poza pojazdem jest wykroczeniem, za które może zostać nałożony mandat karny w wysokości 200 zł. Jednocześnie kontrolowanym kierującym wręczono 224 skrobaczki do szyb, które uzyskano z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Kaliszu, z którym Komenda Powiatowa Policji w Ostrzeszowie realizuje wspólne przedsięwzięcia w ramach realizacji profilaktyki bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Jednocześnie ponownie zwracamy się z apelem do pieszych o używanie elementów odblaskowych na drodze, szczególnie po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Przepis o konieczności używania elementów odblaskowych obowiązuje pieszych od dnia 31 sierpnia 2014 r. Tym bardziej warto teraz pamiętać o „doświetleniu” się odblaskami na drodze mając na uwadze, że kierujący pojazdami w nie zawsze prawidłowy sposób poruszają się pojazdami mając częściowo zaszronione szyby.

 

img_2772

 

 

 

 

 

 

 

 

img_2773

 

 

 

 

 

 

 

 

img_2774

 

 

 

 

 

 

 

 

img_2775

 

 

 

 

 

 

 

 

img_2776

 

 

 

 

 

 

 

 

img_2777

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DZIAŁANIA ALKOHOL I NARKOTYKI

Dnia 08.12.2014 r. policjanci Komendy Powiatowej Policji w Ostrzeszowie przeprowadzili wzmożone działania Alkohol i narkotyki. W ramach tych działań już od wczesnych godzin porannych policjanci kontrolowali stan trzeźwości kierujących pojazdami na wlotach do Ostrzeszowa. Badania te przeprowadzano tzw. metodą pasywną na urządzeniach, które w kilka sekund wskazują, czy w wydychanym przez kierowcę powietrzu znajduje się alkohol. W ten sposób w ciągu niewielkiego czasu policjanci mogą przebadać większą ilość kierujących. W dniu wczorajszym badaniom takim poddano aż 280 kierujących czego negatywnym niestety efektem było ujawnienie 1 nietrzeźwego kierującego pojazdem mechanicznym i 2 kierujących pojazdami mechanicznymi w stanie po spożyciu alkoholu.

Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia i Sylwester 2014 r. będą doskonałymi okazjami do spotkań w gronie rodzinnym i znajomych, gdzie podczas wspólnego biesiadowania bardzo często spożywany będzie alkohol. Zwracamy się więc z apelem, aby po spożyciu alkoholu nie kierować pojazdami nawet jeśli alkohol spożywało się wieczorem, a zamierza się kierować pojazdem następnego dnia. W takich sytuacjach jeśli nie jesteśmy pewni swojego stanu trzeźwości można zgłosić się do Komendy Powiatowej Policji w Ostrzeszowie w celu poddania się badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Badanie jest bezpłatne, a może uchronić nas samych i innych przed tragicznymi skutkami jazdy po spożyciu alkoholu.