Oszust sprytnie wyłudził pieniądze (28.04.2013r.) - Aktualności - KPP Ostrzeszów

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Oszust sprytnie wyłudził pieniądze (28.04.2013r.)

Data publikacji 29.04.2013

sdc10579Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Ostrzeszowie prowadzą wzmożone czynności w sprawie oszustwa metodą na tzw. "wnuczka". Sprawca podając się za krewnego prosił o pożyczenie pieniędzy w kwocie 8000 zł. oraz "przelania" ich za pośrednictwem wskazanego banku.

Do oszustwa doszło w minioną środę (24.04.2013r.) w godzinach popołudniowych.

Z ustaleń policjantów wynika, że nieustalony dotąd sprawca dodzwonił się do domu prywatnego na terenie gm. Ostrzeszów, informując  że jest krewnym. Sprawca doskonale znał imiona wszystkich domowników, co tym bardziej nie wzbudzało jakichkolwiek podejrzeć wśród adresatów korespondencji. 

Oszust zakrywając się wymyśloną historyjką, że potrzebuje szybko gotówkę, prosił o pożyczenie pieniędzy w kwocie 8000 zł. oraz "przelania" ich do wskazanego miejsca za pośrednictwem również wskazanego przez siebie banku. Domownicy wykonali wszystkie czynności zgodnie z "podaną instrukcją" przez oszusta.

W chwili obecnej policjanci prowadzą wzmożone czynności celem ustalenia i zatrzymania oszusta. Jednocześnie apelujemy:

Oszuści mieszkaniowi zawsze działają w ten sam sposób. Podają się oni za wnuków, znajomych wnuków, hydraulików, obsługę bloku, pracowników służby zdrowia, wolontariuszy…

Zazwyczaj do wytypowanej ofiary dzwoni ktoś podający się za członka rodziny. Mówi, że jest chory i zachrypnięty, dlatego trudno go rozpoznać po głosie. Prosi o pożyczenie gotówki bo np.: potrzebuje ich na życiowy interes albo okazyjny zakup albo, że jest w sytuacji kryzysowej. Następnie oszust-wnuczek mówi, że sam nie może przyjść i wyśle po te pieniądze kolegę lub koleżankę.

Pożyczający pieniądze zwykle później dzwonią do rodziny potwierdzić czy przesyłka dotarła – dowiadują się wtedy, że padli ofiarą oszusta.