Oszustwo na tzw. "wnuczka" (23.01.2012r.) - Aktualności - KPP Ostrzeszów

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Oszustwo na tzw. "wnuczka" (23.01.2012r.)

Data publikacji 24.01.2012

sdc10579
Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Ostrzeszowie prowadzą czynności zmierzające do ustalenia sprawcy oszustwa na szkodę starszej osoby metodą na tak zwanego "wnuczka".  Nieustalony dotąd sprawca podając się za członka rodziny - w tym przypadku za siostrzenicę żony, prosił o przesłanie pieniędzy za pośrednictwem jednej z firm zajmujących się przekazem  środków płatniczych. Pokrzywdzony wpłacił pieniądze w kwocie 12 200 złotych i przesłał jej do Anglii.

W poniedziałek (23.01.2012r.) tuż przed godziną 18:00 do Komendy Powiatowej Policji w Ostrzeszowie przyszedł 75-letni mieszkaniec naszego powiatu  informując, że stał się ofiarą oszustwa przez nieznanego mu sprawcę. Policjanci w wyniku podjętych czynności ustalili, że z poszkodowanym, telefonicznie skontaktowała się osoba, która podała się za siostrzenicę jego małżonki. W rozmowie - obca osoba poprosiła starszego mężczyznę o pomoc finansową, a tym samym przesłanie jej pieniędzy do Anglii, jednocześnie podając adres. 75-letni mężczyzna chcąc pomóż krewnej, za pośrednictwem jednej z firm zajmujących się przekazem środków płatniczych przesłał swoje oszczędności w kwocie 12 200 zł. Jak się okazało "siostrzenica", to fikcyjna osoba, natomiast przesłane pieniądze w przeciągu kilku minut zostały wybrane. 

W chwili obecnej ostrzeszowscy policjanci prowadzą szerokie działania celem ustalenia sprawcy oszustwa na tzw. "wnuczka". Jednocześnie apelujmy do mieszkańców naszego powiatu o większą rozwagę w przypadku przekazywania pieniędzy.  Korzystając z usługi przekazu pieniężnego, nigdy nie wysyłaj pieniędzy osobom, których nie znasz.

Metoda "na wnuczka" charakteryzuje się tym, że przestępca podaje się za krewnego. Dzwoni do ofiary mówiąc, że jest np. jej wnukiem, synem, kuzynem... Tak prowadzi rozmowę by przekonać, że faktycznie jest tą osobą, za którą się podaje. Oszuści, to nie tylko mężczyźni!

Pod pozorem niepowtarzalnej okazji (np. promocja w sklepie, okazyjny zakup mieszkania), lub nagłego nieszczęścia (np. wypadek samochodowy, porwanie, choroba), zwraca się z prośbą o natychmiastową pomoc finansową.

Oszust prosi o przygotowanie gotówki do odbioru z mieszkania ofiary lub wykonanie przelewu na konto bankowe albo nawet wspólne wyjście do oddziału banku, aby wypłacić pieniądze z konta.

W większości przypadków oszust podsyła "zaufaną osobę", mówiąc, że nie może po pieniądze przyjechać osobiście, ale za chwilę przyjedzie po nie jakiś znajomy.

Ofiara, wierząc że pomaga komuś bliskiemu w potrzebie, zostaje okradziona.

Pamiętaj!
  1. Bądź ostrożny w kontakcie z nieznajomym.

  2. Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz. Nie ufaj osobom, które telefonicznie podają się za krewnych lub ich przyjaciół.

  3. Zawsze potwierdzaj "prośbę o pomoc", kontaktując się osobiście: wykonaj telefon lub skontaktuj się bezpośrednio.

  4. Wszelkie telefoniczne prośby, w tym z zagranicy o pomoc, grożą utratą pieniędzy.

  5. Gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie i pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo koniecznie powiadom Policję (nr tel. 112)!