Debata "Jak młodzież postrzega prawo, normy, Policję?" (28.05.2013r.) - Aktualności - KPP Ostrzeszów

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Debata "Jak młodzież postrzega prawo, normy, Policję?" (28.05.2013r.)

Data publikacji 29.05.2013

img_1974W Ostrzeszowie w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej - Curie przy ul.Zamkowej odbyła się debata społeczna pod nazwą "Jak młodzież postrzega prawo, normy, Policję?". W debacie udział wzięli policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Ostrzeszowie oraz uczniowie szkół ponadgimnazjalnych powiatu ostrzeszowskiego. Debata również połączona była z prezentacją wyników wcześniej przeprowadzonej ankiety o tym samym temacie wśród młodzieży w wieku 17-18 lat. 

Pozytywny wizerunek Policji wśród społeczeństwa oraz jak wpłynąć na takie spostrzeganie, to jedno z zadań współczesnej Policji. Specyfika oraz charakter wykonywanych zadań przez funkcjonariuszy bardzo często spotyka się z dezaprobatą obywateli RP, ponadto „ciągnący” się rys historyczny nadal  wpływa na utrwalenie negatywnego obrazu tej formacji.

Komenda Powiatowa Policji w Ostrzeszowie wykonując szereg zadań na podległym służbowo terenie, analizuje opinie oraz sądy mieszkańców powiatu. Bardzo ważne jest ogólne poczucie bezpieczeństwa, a w ślad za tym zadowolenie. Społeczeństwo powiatu ostrzeszowskiego wystawia różne oceny Policji, także negatywne. Stróże prawa z tutejszej jednostki chcąc poznać szczegółowe stanowisko mieszkańców powiatu ostrzeszowskiego oraz jakie jest ich postrzeganie Policji, planuje dotrzeć do każdej grupy społecznej.

Analizując stan bezpieczeństwa na podległym terenie oraz biorąc pod uwagę wiek sprawców przestępstw i wykroczeń, także pojawiające się przejawy demoralizacji i akty wandalizmu, jako pierwszą grupę społeczną policjanci wybrali młodzież dopiero co wkraczającej w dorosłe życie.

Do wzięcia udziału w debacie zaproszono chętnych uczniów reprezentujących szkoły ponadgimnazjalne powiatu ostrzeszowskiego tj.: I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Ostrzeszowie przy ul. Zamkowej 21, Zespół Szkół nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich w Ostrzeszowie przy ul. Gen. Wł. Sikorskiego 19, Zespół Szkół nr 2 im. Przyjaźni Polsko-Norweskiej w Ostrzeszowie przy ul. Przemysłowej 7.

Należy także zaznaczyć, że debata poprzedzona była przeprowadzonymi w miesiącu kwietniu oraz maju wśród uczniów wymienionych szkół badaniami za pośrednictwem anonimowych ankiet na temat wizerunku mundurowej formacji. Ankieta była punktem wyjścia oraz ukierunkowaniem dyskusji w czasie debaty.

W miniony wtorek (28.05.2013r.) o godzinie 10:00 w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej - Curie odbyła się debata społeczna pod nazwą:  "Jak młodzież postrzega prawo, normy, Policję?". W debacie udział wzięli policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Ostrzeszowie w osobach: Komendant Powiatowy Policji w Ostrzeszowie mł.insp. Dariusz Bieniek, Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Ostrzeszowie kom. Jerzy Kupaj, Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego podinsp. Robert Froń, Kierownik Rewiru Dzielnicowych st.asp. Piotr Zadka, Specjalista ds. Nieletnich mł.asp. Ewa Jakubowska. Po drugiej stronie debaty uczniowie - reprezentanci wymienionych szkół.  

Założony czas debaty, to dwie godziny, jednak prowadzone obszerne dyskusje, wyrażane poglądy przez młodzież na podany temat znacznie wydłużyły prowadzone dialogi. Reprezentanci szkół nie bali się zadawać pytania, wystawiać opinie oraz kontrargumentować. Uczniowie wypowiadali się na temat różnych działań Policji, zaobserwowanych z "bliska", jak i tych przedstawionych przez media. Również "padały" stwierdzenia od młodzieży w kwestii zmian w tej formacji mundurowej.  

Jednak najważniejszym punktem debaty było wypracowanie wniosków płynących z prowadzonej dyskusji. Zarówno ankietowani oraz reprezentanci szkół uczestniczący w debacie wypowiedzieli się, że: "Policja pilnuje porządku, dzięki niej czujemy się bezpieczniej, stoi na straży prawa".

img_1968 img_1974img_1971

img_1975