Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dwie kolizje ze zwierzyną leśną (13.09.2013r.)

Data publikacji 14.09.2013
znak-jeleW dniu 13 września 2013r. Komenda Powiatowa Policji w Ostrzeszowie odnotowała dwa zdarzenia drogowe z udziałem zwierzyny leśnej. Apelujemy o zachowanie szczególnych środków ostrożności. Szybko zapadający zmierzch, opady deszczu, częste poranne mgły – to wszystko znacznie ogranicza widoczność, a tym samym powoduje, że jesteśmy zaskoczeni nagłą sytuacją, której się nie spodziewaliśmy.
Do pierwszej kolizji ze zwierzyną leśną doszło o godzinie 11:00 w miejscowości Kraszewice. Policjanci ustalili, że kobieta kierująca samochodem osobowym marki vw golf uderzyła w jelenia, który nagle wskoczył na jezdnię. Pojazd został uszkodzony.
Do kolejnego zdarzenia doszło po godzinie 21:00 w miejscowości Bierzów. W tym przepadku na drogę nagle wbiegł dzik wprost pod nadjeżdżający pojazd również marki vw golf, którym kierował mieszkaniec Sieradza. 
 
 

APELUJEMY

Zwierzęta nagle pojawiające się na drodze mogą stać się przyczyną poważnych wypadków. Wielokrotnie widzimy je w pobliżu drogi w różnych porach roku, ale w okresie jesiennym warunki atmosferyczno – drogowe są szczególnie utrudnione. Szybko zapadający zmierzch, opady deszczu, częste poranne mgły – to wszystko znacznie ogranicza widoczność, a tym samym powoduje, że jesteśmy zaskoczeni nagłą sytuacją, której się nie spodziewaliśmy. Dodatkowo śliska nawierzchnia powoduje, że podjęte przez kierującego gwałtowne manewry mogą spowodować poślizg pojazdu oraz utratę panowania nad nim.

Drogi w Polsce często prowadzą przez lasy, szlaki wędrowne zwierząt czy chronione obszary przyrodnicze. Wiele dróg, w tym również krajowych, prowadzi nie tylko przez tereny leśne, gdzie pojawiają się dzikie zwierzęta, ale przez rejony wiejskie, w których mogą występować zwierzęta gospodarskie. Znacznie częściej można je spotkać na drogach niższej kategorii – powiatowych czy gminnych. Nawet na autostradach występują przypadki zdarzeń drogowych ze zwierzętami, mimo zastosowanych rozwiązań inżynieryjnych mających nie dopuścić do tego rodzaju sytuacji. Zwłaszcza migrujące zwierzęta potrafią dokonać uszkodzeń np. w siatkach ochronnych i pojawiając się na jezdni nieoczekiwanie stworzyć zagrożenie w miejscu, gdzie poruszające się pojazdy mają dużą prędkość. Kierujący w takich miejscach musi być przygotowany na ewentualność wtargnięcia dzikiego zwierzęcia na drogę, szczególną uwagę należy zachować zwłaszcza nocą, kiedy zwierzęta wabione blaskiem świateł wychodzą

z przydrożnych lasów. Widoczne z daleka  w światłach reflektorów charakterystyczne odbicie gałek ocznych zwierzyny płowej winno być dla każdego kierującego sygnałem do zdjęcia nogi z gazu i zachowania szczególnej ostrożności. W razie potrzeby można użyć sygnału świetlnego lub dźwiękowego. 

 
Powrót na górę strony