Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Grzybobranie zakończyło się samowolnym powrotem do domu (02.10.2013r.)

Data publikacji 03.10.2013
grzybDwudziestu funkcjonariuszy z Komendy Powiatowej Policji w Ostrzeszowie, pies tropiący, trzy zastępy Ochotniczej Straży Pożarnej, do tego operacyjne namierzanie telefonu komórkowego, takie zostały skierowane siły i podjęte działania w kierunku odnalezienia 81-letniego mieszkańca Wrocławia, który przyjechał na grzybobranie w powiecie ostrzeszowskim. Po dwóch godzinach akcja została odwołana, zaginiony sam wrócił do domu o czym powiadomiła ostrzeszowską Policję jego małżonka. 

W miniony wtorek (02.10.2013r.) po godzinie 15:00 dyżurny Policji otrzymał zgłoszenie o zaginięciu 81-letniego mężczyzny (mieszkańca Wrocławia), który wraz ze swoimi znajomymi przyjechał na grzyby. Zawiadamiający oświadczył, że ich grzybobranie obejmowało obszary leśne trzech miejscowości, tj. Myślniew - Rojów - Szklarka Myślniewska. 

Zaginiony mężczyzna nagle oddalił się do grupy, przez co stracony został z nim bezpośredni kontakt. Ponadto 81-latek posiadł przy sobie telefon komórkowy, jednakże ostatni nawiązany z nim kontakt był o godz. 13:00, później już nie odbierał telefonu.

Z uwagi na powyższe natychmiast podjęto akcję poszukiwawczą. We wskazany obszar leśny skierowany 20 policjantów, psa tropiącego oraz 3 zastępy Ochotniczej Straży Pożarnej.  Do tego zostały podjęte próby operacyjnego namierzenia telefonu komórkowego zaginionego. Także wzięto pod uwagę możliwość użycia śmigłowca z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

Tuż przed godziną 17:00 akcja poszukiwacza została zakończona. Żona zaginionego skontaktowała się z tutejszą jednostka Policji informując, że jej mąż powrócił sam do domu. 

To zdarzenie zakończyło się szczęśliwie, jednakże POLICJA APELUJE!!!

Okres jesienny to dla wielu osób czas wypraw do lasu w poszukiwaniu grzybów jadalnych. Zanim jednak wybierzemy się na taką wycieczkę, warto przypomnieć sobie kilka podstawowych zasad, które mogą uchronić nas przed niepotrzebnymi przykrościami. Przed wyjściem do lasu należy poinformować bliskich o wyprawie, określając oraz wskazując okolicę, w której będziemy przebywać oraz przekazać o  przybliżonym czas powrotu z grzybobrania do domu.

Podczas zbierania grzybów łatwo stracić orientację w terenie i zgubić się w lesie. Starajmy się zapamiętać charakterystyczne elementy terenu, które ułatwią odnalezienie drogi powrotnej. Dobrze jest zabrać ze sobą telefon komórkowy, dobrze jest także założyć ubranie posiadające elementy odblaskowe, które mogą okazać się bardzo pomocne w razie akcji poszukiwawczej. Do lasu najlepiej wybierać się w kilka osób, unikajmy samotnych wypraw. Co jakiś czas sprawdzajmy, czy ktoś zanadto się nie oddalił.

Jeżeli w grzybobraniu biorą udział dzieci, osoby starsze lub schorowane, pamiętajmy - nie można tracić ich z pola widzenia. Chwila nieuwagi może zakończyć się dla nich nawet tragicznie. Nie zabierajmy ze sobą przedmiotów wartościowych, dzięki czemu unikniemy ich zagubienia lub kradzieży. Wybierając się do lasu samochodem, nie zostawiajmy w nim rzeczy, które mogą stanowić pokusę dla złodzieja. Pamiętajmy o zamknięciu pojazdu i zapamiętaniu miejsca jego parkowania. Pamiętajmy także o tym, aby do lasu nie wjeżdżać samochodem, nie zaśmiecać terenu, nie palić ognisk i nie rzucać niedopałków na poszycie leśne.

Powrót na górę strony