AKCJA "ZNICZ" - Aktualności - KPP Ostrzeszów

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

AKCJA "ZNICZ"

Data publikacji 31.10.2014

cmentarz1231 października 2014 roku rozpocznie się ogólnopolska akcja „ZNICZ 2014”, która zakończy się 3 listopada. Jak co roku policjanci prowadzić będą działania mające zapewnić bezpieczeństwo w okresie Święta Zmarłych.  

W tym roku akcja "Znicz” potrwa 4 dni. Wzmożony ruch na polskich drogach, a tym samym wzmożone kontrole policjantów, rozpoczną się już 31 października i potrwają do 3 listopada. Funkcjonariusze będą jak zawsze sprawdzać czy kierowcy poruszają się z bezpieczną prędkością, stosują się do obowiązku używania pasów bezpieczeństwa, skontrolują również stan techniczny pojazdów i zbadają trzeźwość kierujących. Na ciągach komunikacyjnych funkcjonariusze będą zwracać szczególną uwagę na prawidłowość wyprzedzania, udzielanie pierwszeństwa przejazdu oraz przejścia, właściwe używanie świateł zewnętrznych i zachowania pieszych poruszających się po drogach.

Do służby na drogach naszego powiatu, w szczególności w rejon cmentarzy skierowane zostaną patrole ruchu drogowego oraz prewencji. Mundurowi zadbają o bezpieczne dotarcie kierujących i pieszych na groby swoich najbliższych oraz o bezpieczne niedzielne powroty do domów. Funkcjonariusze czuwać będą nad płynnością ruchu i bezpieczeństwem jego uczestników. Policjanci kierować będą organizacją ruchu nie tylko na drodze, lecz także na samych parkingach.

Kierującym pojazdami ciężarowymi i zespołami pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton (z wyłączeniem autobusów) przypominamy o ograniczeniach w ruchu wynikających z Rozporządzenia Ministra Transportu z dnia 31 lipca 2007 roku w sprawie okresowych ograniczeń oraz zakazu ruchu niektórych rodzajów pojazdów na drogach. Zakaz ruchu dla wymienionych pojazdów obowiązuje 31 października w godz. 18:00-22:00 oraz 1 listopada w godz.08:00-22:00.

Z uwagi na duże natężenie ruchu w okresie Święta Zmarłych, jarocińska policja apeluje, by wybierając się na cmentarz, wyjechać z domu kilkanaście minut wcześniej. Pozwoli to na bezpieczne dotarcie na cmentarz i uniknięcie wielu zdarzeń drogowych.


Pamiętajmy o tym, aby Dzień Wszystkich Świętych pozostał dla nas okresem zadumy bez zbędnych trosk i problemów. Kierujmy się podstawowymi zasadami:

  • Wybierając się na cmentarz nie zabieraj ze sobą dużych kwot pieniędzy, nie będą Tobie potrzebne, a mogą paść łupem złodzieja.

  • Pieniądze, dokumenty czy telefon komórkowy trzymaj w wewnętrznej kieszeni ubrania. Na pewno utrudnisz w ten sposób złodziejowi ewentualną próbę kradzieży.

  • Robiąc porządki na grobie i wokół niego nie spuszczaj z oka torebki, płaszcza czy innych wartościowych przedmiotów. Dobrze, gdy ktoś znajomy może towarzyszyć Tobie na cmentarzu.

  • Będąc na cmentarzu zwracaj uwagę na osoby w twoim otoczeniu. Jeśli ich zachowanie jest podejrzane, poinformuj o tym pracowników cmentarza lub Policję.

  • Jeżeli znasz lub kojarzysz osoby, które opiekują się sąsiednimi grobami, a spotkasz tam kogoś innego, zainteresuj się tym. Możesz zawsze spytać, kim jest ta osoba. Jeśli wyjaśnisz powód twojego zainteresowania, nikt zapewne nie będzie miał Tobie tego za złe.

  • Zamknij drzwi i okna w domu/mieszkaniu. W przypadku, gdy posiadasz alarm pamiętaj o jego uaktywnieniu.

  • Pozostaw sąsiadowi numer telefonu, pod którym będziesz dostępna/y, a także informację kiedy będziesz wracać do domu.