Oszustwa na wnuczka - Aktualności - KPP Ostrzeszów

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Oszustwa na wnuczka

Data publikacji 15.12.2014

1-71002_mo1Co prawda Komenda Powiatowa Policji w Ostrzeszowie od dłuższego czasu nie odnotowała tego typu zdarzeń, gdzie przestępcy podając się za członków rodziny, policjantów czy funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego wyłudzają pieniądze od osób starszych, jednakże w okresie przedświątecznym tego typu sytuacje mogą mieć miejsce i ostrzegamy jak nie paść ofiarą oszustów.
 

Tego typu przestępstwami głównie zagrożone są osoby starsze, mieszkające samotnie. Przestępcy posługują się różnymi „legendami” i metodami mającymi uwiarygodnić ich, jako członków rodziny osób pokrzywdzonych.

Cały proceder inicjowany jest rozmową telefoniczną sprawcy pełniącego rolę tzw. „telefonisty”. Następnie rozmowa jest prowadzona w taki sposób, żeby ofiara uwierzyła, iż rozmawia z kimś ze swojej rodziny. W dalszej kolejności osoba znając imię, „wnuczka” twierdzi, że po pieniądze zgłosi się w zależności od koncepcji: policjant, funkcjonariusz Centralnego Biura Śledczego, przyjaciel czy kolega „wnuczka”.

Motywem przeważnie jest pilna potrzeba gotówki, gdyż „wnuczek” uległ wypadkowi, ale częstymi innymi legendami, jest „porwanie”, „zwrot długu” itp. Musimy sobie uświadomić, iż policja, CBŚ, czy inne organy administracji państwowej nie żądają od osób żadnych pieniędzy. Jeżeli kontaktujące się z nami telefonicznie osoby chcą od nas gotówkę, kartę płatniczą, skontaktujmy się z rodziną, która zweryfikuje tego typu telefon. Mając nawet najmniejsze wątpliwości, co do intencji rozmówcy, proszę każdorazowo dzwonić na nr alarmowy Policji, gdzie osoba uzyska stosowną pomoc.