Mandat karny za brak odbalsku (29.11.2015r.) - Aktualności - KPP Ostrzeszów

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Mandat karny za brak odbalsku (29.11.2015r.)

Data publikacji 30.11.2015

odblaskPolicjanci z Komendy Powiatowej Policji w Ostrzeszowie ukarali mandatem karnym mężczyznę, który poruszał się poza obszarem zabudowanym nie posiadają na sobie widocznych elementów odblaskowych.

W godzinach nocnych (29.11.2015r.) dyżurny ostrzeszowskiej Policji otrzymał zgłoszenie, że drogą wojewódzką W-449, poza obszarem zabudowanym porusza się osoba piesza bez elementów odblaskowych, stwarzając tym wyraźne zagrożenie w ruchu drogowym. Skierowany patrol we wskazane miejsce potwierdził powyższy fakt. Poza obszarem zabudowanym szedł mężczyzna (mieszkaniec Kalisza), który nie miał przy sobie żadnych elementów odblaskowych.

Policjanci wobec mężczyzny przeprowadzili postępowanie mandatowe oraz wręczyli mu odblask.

Przypominamy: od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu, po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat.  

Dotychczasowe zapisy ustawy - prawo o ruchu drogowym nakładały obowiązek noszenia elementów odblaskowych jedynie na osoby poniżej 15 roku życia. Teraz ustawodawca rozszerzył go na wszystkich, niezależnie od wieku, którzy poruszają się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym.

W przepisach przewidziano wyjątek: pieszy może poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli znajduje się na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku. Nowy przepis nie ma zastosowania w strefie zamieszkania – tam pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem.

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają  kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

W uzasadnieniu do projektu nowelizacji prawa o ruchu drogowym podkreślano, że koszty elementów odblaskowych są znikome, natomiast koszty leczenia ofiar wypadków, nie licząc strat materialnych, są zdecydowanie wyższe i trudne do oszacowania. Nowy przepis nie powoduje obciążenia dla budżetu państwa, może natomiast ocalić życie wielu użytkownikom dróg.