Odblask - mały elemnt, który ratuje życie - Aktualności - KPP Ostrzeszów

Aktualności

Odblask - mały elemnt, który ratuje życie

Data publikacji 21.01.2017

Apelujemy do mieszkańców powiatu ostrzeszowskiego o zakładanie nasobnych elementów odblaskowych. Po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego. Przypominamy również, że każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu, po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat.

odblaskTen "mały" element odblaskowy naprawdę może uratować życie! Obecne warunki atmosferyczne są bardzo zmienne, niestety wpływa to na widoczność osób kierujących pojazdami, jak również osób pieszych. Nasobny odblask jest już widoczny dla prowadzącego pojazd w odległości 150 metrów. Taka odległość pozwoli kierowcy bezpiecznie wyhamować oraz ominąć pieszego.  Przypominamy również, że każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu, po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposóbwidoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat. 

Zwracamy się także z apelem do rowerzystów o stosowanie obowiązkowego oświetlania przy jednośladzie oraz o jazdę zgodnie z obowiązującymi przepisami w ruchu drogowym. Przypominamy także w jakich sytuacjach rowerzysta może poruszać się chodnikiem. Po pierwsze, skorzystać z chodnika możemy jeśli jadąc rowerem towarzyszy nam dziecko do lat 10. Ponadto, jazda po chodniku jest dozwolona w momencie, gdy znajdujemy się na drodze, na której dopuszczalna prędkość przekracza 50 km/h, nie ma wydzielonej ścieżki dla rowerzystów, a chodnik ma szerokość przynajmniej dwóch metrów. Po chodniku rowerem można poruszać się również w sytuacji, gdy panują złe warunki atmosferyczne.

W sytuacji, gdy będziemy korzystać z chodnika w celu przemieszczania się po nim na rowerze należy jechać powoli, zachować szczególną ostrożność iustępować miejsca pieszym.