Odblask ratuje życie (17.12.2013r.) - Ruch Drogowy - KPP Ostrzeszów

Ruch Drogowy

Odblask ratuje życie (17.12.2013r.)

img_2442

Ostrzeszowscy Policjanci spotkali się z najmłodszymi uczestnikami ruchu drogowego. W ramach własnej akcji pod nazwą „przedłuż życie za 15 złotych” uczulali dzieci jak bardzo ważne jest noszenia na odzieży nasobnej oraz na tornistrach elementów odblaskowych. 

Nadszedł okres zimowy, a wraz z tym szybko zapadający zmierzch. Często w tych miesiącach występują opady deszczu, śniegu, również pojawia się mgła. Niestety takie warunki atmosferyczne powodują, że piesi i rowerzyści nie są dość widoczni dla kierujących pojazdami.

Ostrzeszowscy policjanci mając na uwadze bezpieczeństwo pieszych oraz pedałowiczów - szczególnie tych najmłodszych we wtorkowe południe postanowili spotkać się z 6-latkami i porozmawiać z nimi o zagrożeniach, z którymi mogą się spotkać na drodze w ich wieku.

Funkcjonariusze opowiadali jak bardzo ważne jest noszenie odblasków na kurtce, czy na tornistrze, oraz że taki odblask może uratować dzieciom życie. Policjanci swoim słuchaczom tłumaczyli, że nieoświetlony pieszy, czy rowerzysta po zmroku widoczny jest dopiero w odległości 50 m, co jest stanowczo za mało na prawidłową reakcję kierowcy. Z chwilą, gdy ma na sobie kamizelkę odblaskową, lub inny nasobny elementy rażącego koloru, stanowczo zwiększa to odległość do ok. 300m, co daje możliwość kierującemu samochodem na odpowiednią reakcję widząc taka osobę.

Takie spotkania i pogadanki, to cykl spotkań w przedszkolach i szkołach w ramach akcji pod hasłem "przedłuż życie za 15 zł.", której współorganizatorem jest Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Kaliszu. 

Celem tej akcji to uświadomienie najmłodszych, że 15 zł. to nie duża kwota, jaką można przeznaczyć na zakup oświetlenia do roweru oraz nasobnych elementów odblaskowych. Taki odblask może uratować życie!!!

Policjanci w ramach tych działań każdorazowo uczestnikom spotkań - tym najmłodszym oraz starszym rozdają elementy odblaskowe oraz odpowiednie oświetlenie do rowerów. Akcja prowadzona jest już od 4 lat.

 

img_2444
img_2442